Google, Mobil Öncelikle Dizinlemeyi Erteledi.

Google, Eylül 2020’yi, mobil öncelikli dizine alma özelliğini kullanarak siteleri taramayı ve dizine eklemeye tam olarak başlayacağı için son tarih olarak belirlemişti, ancak bugün site sahiplerinin hazırlanmak için daha fazla zamanları olacağını duyurdu.

Mobil cihazlara yönelik ilk endeksleme, Google’ın Temmuz 2019’da yeni alan adları için etkinleştirerek kullanıma sunmaya başladığı uzun vadeli bir plandır. Şirket, “bu belirsiz zamanları” sunumun bir sonraki aşamasının ertelenmesinin nedeni olarak gösterdi. Duyuru ayrıca, sitelerin geçiş yaparken karşılaştığı bazı genel sorunları gösteren başka testlere de atıfta bulundu. Google, site sahiplerini birkaç önemli soruna dikkat etmeye çağırdı:

  • Mobil sürümdeki robot meta etiketleri, masaüstü sürümüyle eşleşmelidir; aksi takdirde Google, sayfadaki bağlantıları dizine ekleyemez veya takip edemeyebilir.
  • Googlebot bu kullanıcı etkileşimlerini tetiklemediğinden, kullanıcı etkileşimlerine (kaydırma, tıklama veya yazma gibi) dayalı birincil içeriği tembel olarak yüklemeyin.
  • Küçük ekrana sığması için mobil cihazlarda daha küçük resimler kullanmanın kötü özellikerinden kaçının. Küçük ve düşük kaliteli görüntü uygun şekilde dizine eklenmez.
  • Mobil sürümdeki içeriğin masaüstüyle eşleştiğinden emin olun, çünkü Arama’da dizin oluşturma ve sıralama için yalnızca mobil sürüm kullanılacaktır.
  • Görüntüler için anlamlı alternatif metin ekleyin.

Mobil ilk önce dizine ekleme, şu anda taranan sitelerin çoğu için zaten etkin olduğundan, bazıları geciken son tarihin acilen taşınan mobil alt alan sitelerinden kaynaklandığını ileri sürdü. Google’ın Web Yöneticisi Eğilimler Analisti John Mueller, durumun böyle olduğunu doğruladı ve site sahiplerine bu tarihli yaklaşımdan kaçınmalarını ve en yakın fırsatta güncelleme yapmalarını tavsiye etti.