Google E-A-T Algoritma Güncellemesi

Google E-A-T algoritması güncellemesi, Google’ın web sitelerini sıralama şeklindeki büyük değişikliklerinden birisidir. Google günde birkaç kez daha küçük değişiklikler yapsada,  bu web sitesi sahiplerinin yaşamlarını gerçekten etkileyen bir ana güncellemedir.

E-A-T güncellemesi geçmişteki diğerleri kadar büyük bir sıçrama yapmazken, bilmeniz gereken önemli sonuçlarla geliyor. Bu nedenle, Google E-A-T algoritması güncellemesinin ne olduğunu, arama üzerindeki etkilerini ve WordPress sitenizin iyi performans göstermeye devam etmesini sağlamak için neler yapabileceğinizi paylaşacağız.

Google E-A-T Algoritma Güncellemesi Tam Olarak Nedir?

Her şeyden önce, bu güncelleme çok yeni bir şey değil, 2018 Ağustos ayının başlarında zaten oldu. O zamanlar birçok SEO insanı arama sıralamalarında dalgalanmaları fark etti. Buna ek olarak, Google, sık yapmadıkları birşeyi yapıp geniş bir güncelleme yapacağını da duyurdu.

E-A-T güncellemesi bu sürecin bir sonucu olduğu yönünde, bu güncellemede hedefin E-A-T belirteçleri olduğu yönünde. E-A-T, güncellemeden kısa bir süre önce kılavuzlara girmiş bir terimdir ve bunun anlamı:

Uzmanlık (Expertise):  Site sahibinin veya içerik yazarının konuştukları konuda ne kadar bilgili olduğu.

Yetkinlik (Authoritativeness): İçeriği yayınlayan web sitesinin güvenilirliği. Bu, tüm referansları, dış değerlendirme, referansları vb. içerir.

Güvenilirlik (Trustworthiness): Söz konusu sitenin ne kadar güvenilir olduğunu inceler. Genel site kalitesi ve özellikle site güvenliği gibi faktörler anlamına gelir.

Kısacası, Google E-A-T yönergeleri, kullanıcıların size güvenip güvenemeyeceklerini değerlendirmekle ilgilidir. Onları arama algoritmasında daha güçlü göz önünde bulundurmanın amacı, her zaman olduğu gibi, arama yapanlara sorguları için mümkün olan en iyi sonuçları sağlamaktır. Ancak, web siteniz için bunun anlamı nedir?

[wbcr_snippet id=”7166″ title=”Adsense”]

Google E-A-T Yönergeleri Nasıl Uygulayabilirsiniz?

Şimdiye kadar, tahminen en çok merak ettiğiniz sorunuz E-A-T’nin site sıralamanızı indirmesinden nasıl kaçınabileceğiniz yada trafik düşüşü yaşıyorsanız, nasıl toparlanabileceğinizdir.

1. Aynaya Bakın

SEO hakkında sık sık vurgulamanız gereken bir şey, arama motorlarını size trafik göndermeleri için kandırmak değildir. Bunun yerine, bu gibi güncellemelerin kullanıcılar için daha iyi arama yapmayı hedeflediğini anlamakla ilgilidir. Sonunda, Google, kullanıcılarına en alakalı ve yüksek kaliteli sonuçları sunmak istiyor, sizinde göreviniz aynı olmalı.

Bunu başarmak için ilk göreviniz ne yaptığınıza bakmaktır. Zaten harika bir web sitesine, bloga, şirkete, ürüne veya hizmete sahipseniz, bu organik olarak bağlantılara, incelemelere, pozitif basına ve arama motorlarının kaliteyi değerlendirmek için kullandığı diğer birçok şeye yol açacaktır. Öte yandan, durum böyle değilse ve çok sayıda kullanıcı, müşteri ve ziyaretçiyi merakta bırakıyorsanız, ne kadar teknik SEO yaparsanız yapın, aramada iyi bir performans göstermeyeceksiniz.

Bu nedenle, ilk sırada kendi sitenizi incelemek ve her hangi birşeyin kabataslak, spam gibi veya başkalarına zararlı olarak kabul edilip edilemeyeceğini görmek olmalıdır. Eğer öyleyse, ilgilenilmesi gereken ilk şey budur.

2. Hakkında Sayfanızı Optimize Edin

Google kurallarının açıkça söylediği bir şey, web sitenizdeki bilgilerden kimin sorumlu olduğunu açıkça belirtmesi gerektiğidir. Bu aynı zamanda kullanıcılar içinde önemli olan bir şeydir. Güvenebileceklerini anlamak için sitenin arkasında kimin olduğunu bilmek istiyorlar.

Bunu başarmanın en temel yollarından biri bir Hakkında sayfası yaratmaktır. Bununla birlikte, E-A-T dünyasında iyi bir yer edinmek için, bu sadece bu sayfanın var olduğu değil, aynı zamanda önemli uzmanlık, otorite ve güvenilirlik belirteçleri içerdiği gerçeğiyle de ilgilidir. Bir süredir hakkınızda sayfanıza hiç bakmadıysanız, bunu değiştirme zamanı gelmiştir

3. Sitenizdeki Herkesin Uzmanlığını Gösterin

Siteniz için genel olarak geçerli olan şey, üzerinde çalışan kişiler için de geçerlidir. İçerik oluşturan herkesin kimlik bilgilerini listeleyen bir yazar profili olmalıdır. Profili, WordPress’in sağ üst köşesindeki kullanıcı adına tıklayarak düzenleyebilirsiniz.

4. İtibarınızı Yönetin

E-A-T sadece sitenizin içeriğini değil sitenizin ortamını da ilgilendirir. Yukarıdakilere ek olarak, bu durum, web’deki itibarınızın mümkün olduğu kadar iyi olduğundan emin olmak anlamına gelir. İşte bunun için bazı önemli faktörler:

  • Basın kapsamı – Saygın haber sitelerinde öne çıkmanın bir yolu varsa, elbette bunu yapın.
  • İncelemeler – Basın kapsamı ile aynı durum. Endüstrinizdeki sitelerde öne çıkın ve diğerlerinin sunduklarınızı incelemesini sağlayın. Yine, bu incelemelerin olumlu olacağı varsaymaktayız, eğer değilse başka bir probleminiz var demektir.
  • Misafir paylaşımları – Kendiniz ve yazarlarınıza E-A-T oluşturmak için, yüksek itibarlı diğer sitelerde de yer almak iyi bir fikirdir. Bunu doğru yapabildiğiniz zaman, size iyi yansıyacaktır.
  • Görüşler – Son olarak, müşterilerden veya ziyaretçilerden geri bildirim toplamak ve sitenize göstermek isteyebilirsiniz.

5. İçeriğinizi Geliştirin

Arama motorlarında iyi performans söz konusu olduğunda, içeriğiniz daima en önemlisidir. Bununla birlikte, sitenizin E-A-T’sini de geliştirmesi gerekir.

Birincisi, içeriğinizin ustalıkla yazılmış, yetkili ve güvenilir olduğuna dikkat edin.

Yukarıda da belirtildiği gibi, bu, misafir yazarlar gibi başkaları tarafından oluşturulan içeriği de içerir. Sitenizdeki tüm yayınların bu standartlara uyması gerekir, aksi takdirde uzun vadede size zarar verir. Yazı rehberi oluşturmak, bu konuda çok yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, Google E-A-T algoritması güncellemesi için içeriğinizi iyileştirmek, girişimlerinize yardımcı olup olmadıklarını görmek için mevcut yayınlarınızı incelemek anlamına da gelebilir. Özellikle eski içerikler bazen genel itibarınızı zedeleyebilir, çünkü çoğunlukla zamanla iyileşirsiniz.

Bunun için ilk adım, analitik verilerinize dalmaktır. Google Arama Konsoluna bir bakmakta zarar vermez. Her ikisi de, trafik ve dönüşüm açısından düşük performans gösteren sayfaları belirlemenize yardımcı olur. Bunu yaptıktan sonra, onları iyileştirmek için yola çıkabilirsiniz. Bu, içeriğini güncellemek, diğer yazılarla birleştirmek veya tamamen onlardan kurtulmak anlamına gelir.

[wbcr_snippet id=”7166″ title=”Adsense”]

Özetle, Google E-A-T Algoritma Güncellemesi Site Kalitesini Artırmakla İlgili

Arama motorlarında iyi bir sıralamaya devam etmek isteyen herkes, SEO’nun sürekli değişen manzarasına ayak uydurmak zorundadır. Özellikle Google’ın ana algoritma değişiklikleri, her zaman stratejinizi yeniden değerlendirmek için bir nedendir.