Google Core Web Vitals Nedir?

Bir WordPress kullanıcısıysanız, önümüzdeki aylarda ve yıllarda Google Core Web Vitals terimini çok duymaya başlayacaksınız.

Core Web Vitals, Google’ın İnternet’teki öncü değişimine yönelik en son girişimidir. Gelecek yıl bir SEO sıralama faktörü haline gelecek bir dizi performans ve kullanıcı deneyimi metriği olduğundan, bunları görmezden gelmemelisiniz.

Google Core Web Vitals Nedir?

Google Core Web Vitals, sitenizin performansı ve kullanıcı deneyimi ile ilgili üç spesifik metriktir.

Core Web Vitals, genel sayfa yükleme sürelerinizle değil, çoğunlukla web sitenizin nasıl yüklendiğiyle ilgilidir. Örneğin:

 • Ziyaretçiler ana içeriğinizi ne kadar hızlı görebilir ve onlarla etkileşime girebilir mi? (Sitenizin geri kalanı yüklemeyi bitirmemiş olsa bile)
 • Siteniz düzgün yükleniyor mu veya yeni kaynaklar yüklendikçe içerik “atlıyor” ve stilleri değiştiriyor mu?
 • Kullanıcılar sitenizle etkileşime girmeye çalıştıklarında giriş gecikmeleri var mı?

Şu anda Core Web Vitals’ı içeren üç metrik şunlardır:

 • En Büyük İçerikli Boya (LCP): – yüklemeyi ölçer – sayfanızın ana içeriğinin yüklenmesi ne kadar sürer. İçeriğinizin tamamı değil, yalnızca ziyaretçilerin ilk gördüğü ana içerik. LCP’niz 2,5 saniyenin altında olmalıdır.
 • İlk Giriş Gecikmesi (FID) – etkileşimi ölçer – sayfanızın etkileşimli olması ne kadar sürer. Yani, bir ziyaretçi bir düğmeyi veya başka bir öğeyi tıkladığında. FID’niz 100 ms’nin altında olmalıdır (bu sayı, olayın işlenmesindeki gecikmeyi ifade eder).
 • Kümülatif Düzen Kaydırma (CLS) – görsel kararlılığı ölçer – içeriğiniz yüklendikçe görsel olarak ne kadar kayar. Örneğin, yeni bir reklam yüklendiğinde içeriğiniz “atlıyor mu”. CLS’niz 0,1’in altında olmalıdır.

Google’ın sözleriyle, bu üç metrik şunları ölçer:

Kullanıcı deneyiminin önemli yönlerini ölçen gerçek dünya, kullanıcı merkezli metrikler. Yükleme süresi, etkileşim ve içeriğin yüklenirken kararlılığı gibi web kullanılabilirliğinin boyutlarını ölçer.

WordPress Kullanıcıları Neden Önemsemeli?

WordPress kullanıcılarının Google Core Web Vitals’i önemsemelerinin iki büyük nedeni vardır:

 • Kullanıcı deneyimi
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Core Web Vitals’i önemsemenin ilk nedeni, en azından Google’ın tahminine göre, performans konusunda sitenizin kullanıcı deneyimi için çok iyi bir ölçüm olmasıdır.

Basitçe söylemek gerekirse, Core Web Vitals optimize etmek, ziyaretçilerinizin daha iyi bir deneyime sahip olmasını ve düzeniniz değiştiği için yanlışlıkla yanlış düğmeyi tıklamaları gibi hayal kırıklıklarını ortadan kaldırmalıdır.

Core Web Vitals ile ilgilenmek için ikinci büyük neden SEO. Web yöneticilerini Core Web Vitals’i optimize etmeye zorlamak için Google, arama sıralamalarını kullanıyor.

Core Web Vitals, Ağustos 2020’de henüz bir sıralama sinyali olmasa da, Google bunları 2021’de bir sıralama faktörü olarak kullanmaya başlamayı planlıyor.

Sitenizin Performansını Analiz Etme

Sitenizi Core Web Vitals metrikleriyle karşılaştırabilmenizin iki yolu vardır:

 • PageSpeed ​​Insights
 • Google Arama Konsolu

PageSpeed ​​Insights

Tek bir sayfayı Core Web Vitals’a karşı hızlı bir şekilde test etmek istiyorsanız Google’ın PageSpeed ​​Insights test aracını kullanabilirsiniz.

URL’nizi ekledikten sonra, aşağıdakiler için metrikler görürsünüz:

 • En Büyük İçerikli Boya
 • Kümülatif Düzen Kayması

Google, Core Web Vitals metriklerini mavi bayrakla işaretler.

İlk Giriş Gecikmesini yalnızca, sitenizde Kaynak Özeti veya Alan Verileri kutularını doldurmak için yeterli gerçek dünya verisi varsa görebilirsiniz. Sitenizde çok fazla trafik yoksa, bu raporu görüntülemek için yeterli alan verisi olmayabilir.

Google ayrıca, sitenizin Core Web Vitals’i geçip geçmediğine dair temel bir özet de verecektir.

Google Arama Konsolu

Sitenizin şu anda nasıl performans gösterdiğini anlamanıza yardımcı olmak için Google, Search Console’a yeni bir Core Web Vitals raporu da ekledi.

Bu rapor kullanışlıdır, çünkü yalnızca PageSpeed ​​Insights gibi tek bir URL’yi test etmek yerine, web sitenizin tamamında sorunlar bulur.

Mobil veya Masaüstü raporlarını tıklarsanız, Core Web Vitals ile eşleşemeyen belirli URL’lerin yanı sıra daha fazla bilgi görüntüleyebilirsiniz.