Google Chrome, Ocak 2020’de Karışık İçeriği Engellemeyi Hedefliyor

Google Güvenlik Ekibi, HTTPS taramasının daha güvenli olmasını sağlamak için Chrome’un varsayılan olarak karışık içeriği engellemeye ne zaman başlayacağı konusunda bir zaman çizelgesi açıkladı.

Karışık içerik, HTTP üzerinden görüntüler, videolar, stil sayfaları ve komut dosyaları gibi kaynakları yükleyen HTTPS sayfalarını ifade eder.

Aşamalı dağıtım, Aralık 2019’da piyasaya sürülmesi planlanan Chrome 79 ile başlayacak. Tarayıcı, karışık komut dosyalarını ve iframe’leri zaten engelliyor olacak ancak bu sürüm, kullanıcıların engeli kaldırması için site bazında yeni bir ayar ekleyecektir.

Yayının sonraki aşamasının, karma ses ve video kaynaklarının otomatik olarak HTTPS’ye yükseltileceği Ocak 2020’de Chrome 80 ile ilerlemesi planlanıyor. HTTPS üzerinden yüklenemezlerse, Chrome bunları otomatik olarak engelleyecek. Karışık görüntüler yine de yüklenecek ancak Chrome, URL’nin yanındaki çok amaçlı adres çubuğunda “Güvenli Değil” uyarısı gösterecektir.

Yayının son aşamasının Şubat 2020’de yapılması planlanıyor. Chrome 81’in piyasaya sürülmesinin yanı sıra karma içerikli görüntüler otomatik olarak HTTPS’ye yükseltilecek ve Chrome yüklenememesi durumunda bunları engelleyecektir.