Google Analytics Alternatifleri

Çevrimiçi bir işletme işletiyorsanız, veri toplamak ve analiz etmek kesinlikle çok önemlidir. Bunu yapmak için Google Analytics alternatifini kullanmanız gerekir. Girişimci olarak yapabileceğiniz en büyük hata, önemli kararlar alırken sadece içgüdülerinize güvenmektir.

Tabii, sezgi insanlarla yüz yüze etkileşime girdiğinizde son derece değerlidir. Ancak, dünyanın her yerinden binlerce müşteriye hizmet veren çevrimiçi bir işletmeniz varsa, bu karmaşıklık düzeyini kendi başınıza halletmek için donanımlı olmadığınızı anlamanız gerekir.

Bu nedenle, ilgili ölçümleri izlemenize ve tüm bu verilerden eyleme geçirilebilir içgörüleri çıkarmanıza yardımcı olacak güvenilir analitik yazılımına ihtiyacınız var.

Google Analytics pazara hakim ancak bir çok faydalı alternatif mevcut.

Statcounter

StatCounter, 1999’da o zamanlar 16 yaşında olan Aodhán Cullen tarafından kuruldu.
Anahtar özellikleri arasında en önemli ölçümleri izlemenizi sağlayan trafik analizleri, ücretli reklam kampanyalarınızı geliştirmenize yardımcı olan ücretli trafik analizleri ve önemli bir ziyaretçi web sitesine döndüğünde size bir bildirim gönderen ziyaretçi uyarıları bulunmakta.

Bunun yanısıra, en önemli verilerin doğrudan gelen kutunuza gönderildiği günlük, haftalık veya aylık raporlar oluşturabileceğiniz kullanışlı bir rapor özelliği de bulunmaktadır.

Statcounter sisteminin ücretlendirmesi kullandığınız alana göre hesaplanmaktadır.

Statcounter Ücretlendirme Tablosu

Gauges

Gauges, en önemli trafik ölçümlerini izleyen gerçek zamanlı bir analiz aracıdır. Benzersiz ziyaretçi sayısını, sayfa görüntüleme sayısını, en fazla içeriği, coğrafi verileri vb. görmenizi sağlar.

Bu kullanımı kolayı analitik aracı ücretsiz veya ücretli (500$ / yıldan başlayan) seçenekler ile kullanılabilir.

Clicky

Clicky, yalnızca temel ölçümleri izlemeyen, aynı zamanda ziyaretçilerinizin eylemlerini görmenize, ısı haritalarını kullanmanıza, çalışma süresini izlemenize ve daha pek çok şeye izin veren analitik yazılımı sunar.

Analitik alanda eski bir oyuncu olup, yazılımları şu anda 1 milyondan fazla web sitesinde kullanılmaktadır.

Beş fiyatlandırma kademesi var: Ücretsiz plan, 9.99$/ay Pro planı, 14.99$ /ay Pro Plus plan, 19.99$/ ay Pro Platinum planı ve Özel plan.

Clicky Ücretlendirme Tablosu

Sonuç

Google Analytics, hiç şüphesiz mükemmel bir analiz aracıdır. Ancak, sitenizi izlemek için tek seçenek bu değil.

İhtiyaçlarınızı karşılamıyorsa veya mahremiyetten endişe ediyorsanız, kesinlikle birçok Google Analytics alternatifini incelemelisiniz.

Elbette, Google Analytics rakiplerinden biriyle gitmeye karar verirseniz, yazılım için gerçekten ödeme yapmanız gerekebilir. Ancak, ürün işiniz için daha uygunsa, fiyat buna değecektir. Ayrıca, yukarıdaki seçeneklerden birkaçı daha küçük siteler için ücretsiz bir plan sunar.

Unutmayın: “en popüler” mutlaka “en iyisi” anlamına gelmez ve kesinlikle “sizin için en iyisi” anlamına gelmez.