Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor hatası nasıl düzeltilir?

Web sitenizde ‘Bu site zararlı programlar içeriyor’ hatası görüyor musunuz? Bu genellikle web sitenizin saldırıya uğradığı ve Google’ın güvensiz olduğunu işaret ettiği anlamına gelir. Bazen hack’i düzeltseniz bile, hata yine de ortaya çıkıyor. Bu yazıda, WordPress’te bu sitenin nasıl düzeltebileceğinizi göstereceğiz.


Site Temizliği

Bu hatanın bir numaralı nedeni, web sitenizin saldırıya uğradığına ve kötü amaçlı yazılım dağıttığına inanılıyor olmasıdır. Bu kod kendisini virüslü web sitesinden web sitesi ziyaretçilerine yayar ve hatta diğer web sitelerine de yayabilir. Google, kötü amaçlı yazılım veya trojan olabilecek şüpheli bir kod bulmaları durumunda bu uyarıyla bir web sitesini işaretler. Bu, kullanıcıları bu siteleri ziyaret ederken dikkatli olmaları konusunda uyarmayı amaçlar.

Bu hatanın diğer bir yaygın nedeni, düşük kaliteli reklam ağlarındaki reklamları göstermektir. Bu ağlar bazen kötü amaçlı kod dağıtan web sitelerine bağlantı veren reklamlar gösterebilir. Bu kötü amaçlı kodu sitenizde bulmak için, WordPress sitenizi potansiyel olarak kötü amaçlı kod için nasıl tarayacağınıza öğrenelim.

Sitenizi Google’ın güvenli tarama analizi aracını kullanarak da kontrol edebilirsiniz.
Yapmanız gereken tek şey, sitenizin alan adını aşağıdaki gibi URL’ye sorgu parametresi olarak eklemek:

https://www.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=alanadiniz.com

Artık hatanın neden olduğunu öğrendiğinize göre, nasıl düzeltileceğine bir göz atalım.

Başlamadan önce, lütfen WordPress sitenizi eksiksiz bir şekilde yedekleyin. Zaten bir yedekleme sisteminiz varsa, gerek duyduğunuzda el altında bulundurun.

Kötü amaçlı yazılımları kaldırmak ve bir web sitesini kurtarmak çok karmaşık bir iş haline gelebilir. Bazen sitenizi iyice temizleseniz bile, kötü amaçlı kod sitenize yerleştirilmiş arka kapıyı bulana ve kaldırana kadar geri gelmeye devam edebilir. Arka kapı, normal kimlik doğrulamayı atlamanın ve tespit edilmeden sunucuya uzaktan erişme yeteneğini kazanmanın bir yöntemine atıftır. Arka kapıyı bulmak da kolay bir iş değil. Bulunmuş bir şifre, güvenli olmayan dosya izinleri veya akıllıca gizlenmiş bir dosya olabilir.  Öncelikle kötü amaçlı kod için tüm dosyalarınızı ve veritabanınızı kapsamlı bir şekilde kontrol etmeniz gerekir. Gördüğünüz gibi temizleme ve virüslü WordPress sitesi çok sıkıcı bir iş olabilir.

Tek tek kodları ve dosyaları kontrol etmek zor ve uzun bir işlem olabilir, bu yüzden biz Sucuri hizmetini tavsiye ediyoruz. Sucuri, WordPress kullanıcıları için bir web sitesi izleme ve güvenlik hizmetidir. Sitenizi 24/7 şüpheli etkinlik açısından izler, sitenizdeki saldırı girişimlerini engeller ve sitenizi zararlı yazılımlardan arındırır. Ücretsiz versiyonu olmasının yanısısıra profesyonel hizmetinin değeri 199$ / yıldır. Bu fiyatın sizi hayal kırıklığı ve temizlik saatlerinden kurtaracağı düşünülürse gayet makul bir hizmettir.


Uyarının Google Tarafından Kaldırılması

Web sitenizin temiz olduğundan kesinlikle emin olduktan sonra, Google’dan bu uyarıyı arama sonuçlarından kaldırmasını isteyebilirsiniz. Bunun için Google’ın Web Yöneticisi araçlarını kullanmanız gerekmekte. Sitenizi henüz web yöneticisi araçlarına eklemediyseniz, önce adımları takip edip sitenizi doğrulayabilir sonradan uyarının kaldırılmasına devam edebilirsiniz.

Sitenizi web yöneticisi araçlarında bulduktan sonra güvenlik sorunları bölümüne tıklamanız gerekir. Bu sayfa, Google’ın web sitenizde bulabileceği tüm güvenlik sorunlarını listeler. Sitenizdeki temizlemeye ilişkin kaynaklara bağlantılar da göreceksiniz. Sorunları çözdükten sonra onay kutusuna tıklayın ve bir inceleme isteyin ve Google’ın size dönüş yapmasını bekleyin.