GEO Lokasyon Kullanımı

Web sitenizi kullanıcının fiziksel konumuna göre kişiselleştirmek için WordPress coğrafi konum verilerini kullanmak ister misiniz?

Coğrafi yer veya “coğrafi hedefleme” çok yaygındır. Reklam veya doğru kitlenin önünde yüksek oranda hedeflenmiş içerik elde etmek için kullanılabilir. Başka bir deyişle, daha fazla dönüşüme yol açabilecek web sitenizin deneyimini hedeflemenizi sağlar.

Bu makalede, coğrafi hedeflemenin nasıl çalıştığını ve bir web sitesinde yararınıza nasıl kullanabileceğinizi daha ayrıntılı inceleyeceğiz. Ardından WordPress coğrafi konum eklentileri ve bazı en iyi uygulamalar hakkında konuşacağız.

Coğrafi hedefleme nasıl çalışır?

Genel olarak konuşursak, konumunuzu çevrimiçi olarak tamamen gizlemek zordur. Akıllı telefonunuz dahili GPS sayesinde nerede olduğunuzu her zaman bilir. Masaüstünde veya dizüstü bilgisayardaysanız, tarayıcılar IP adresinizi nerede kullandığınızı veya yakındaki kablosuz ağlarla ilgili bilgileri bulabilir.

Mesele şu ki, kullanıcıları coğrafi olarak konumlandırmanın bir çok yolu vardır ve verileri büyük bir etki yaratmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, şunları yapabilirsiniz:

  • Reklamları belirli bir şehirdeki kullanıcılara gösterebilirsiniz.
  • Ziyaretçilere nerede yaşadıklarına bağlı olarak iyi hedeflenmiş yayınlar gösterebilirsiniz.
  • Konum verilerini çekerek yakındaki etkinlikler hakkındaki bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Genel olarak, coğrafi konum bilgilerinin size sağladığı başlıca avantaj, ilgilenen kullanıcılara yüksek oranda hedeflenmiş içerik gösterebilmesidir. Bu, onlarla etkileşime girme olasılığı daha yüksek olan içeriğe sahip oldukları ve dönüşüm oranlarını artırarak kazanabileceğiniz anlamına gelir!

WordPress coğrafi konum eklentisi

Web sitenize coğrafi konumu uygulamanın birçok yolu vardır. Bununla birlikte, WordPress hakkında konuştuğumuzdan, en kolay yaklaşım işi yapmak için eklentileri kullanmaktır.

GEO my WordPress

GEO my WordPress eklentisi konumlarla ilgili çeşitli işlevleri bir araya getirir. Birincisi, ister sayfa, ister yayın, isterse özel yazı türleri olsun, içeriğinize konum etiketleri eklemenizi sağlar. Ayrıca kullanıcılarınızın konumlarını belirleyebilir ve ihtiyaç duydukları içeriği bulmalarına yardımcı olmak için bu bilgileri kullanabilir.

Örneğin, bir emlak web sitesinde çalıştığınızı ve sergilediğiniz özelliklere konum etiketleri eklemek istediğinizi düşünün. GEO my WordPress ile bunu yapabilir ve kullanıcıların kendi konumlarına göre mülk bulmasına yardımcı olmak için arama formları oluşturabilirsiniz.

Bu sadece bir uygulamadır, ancak eklenti özel yazı türlerini desteklediğinden, hayal edebileceğiniz hemen hemen her tür içeriğe konum etiketleri ekleyebilirsiniz.

Ana Özellikler:

  • Sayfalarınıza, yayınlarınıza ve özel yayın türlerinize konum verileri ekleyin.
  • WordPress’i Google Haritalar veya OpenStreetMap ile entegre edin.
  • Kullanıcılarınızın konumunu bulun (onayları ile!).
  • Konum tabanlı arama formları oluşturun.

Genel olarak, belirli yerler için hedeflenen içeriği yayınlamak istiyorsanız GEO my WordPress mükemmel bir seçimdir. Hatta çevrimiçi mağazanız için birçok olanak sunan WooCommerce ile bile çalışır. Eklentinin nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

GeoIP Detection

GeoIP Detection, ziyaretçinizin konumunu bulmanıza ve içeriği özellikle onlara karşı hedeflemenize olanak tanıdığı için önceki seçimimize benzer şekilde çalışır. Ancak, bu özel eklenti geliştiricilere yöneliktir.

Eklentinin yaptığı, ziyaretçinin IP adreslerini çekmek ve kesin verilere bağlı olarak içeriği göstermek veya gizlemek için web sitenizde kullanabileceğiniz birkaç işlev ve kısa kod eklemektir.

Web sitenizin dosyalarına girip kodla uğraşmak istemiyorsanız, bu eklenti coğrafi hedeflemeyi nasıl uygulamak istediğiniz konusunda size çok fazla esneklik sağlayabilir. Örneğin, çevrimiçi mağazanızı, ziyaretçinizin konumuna ve daha fazlasına göre otomatik olarak bir para birimi seçecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

Ana Özellikler:

  • WordPress’e beş benzersiz coğrafi konum işlevi ekler.
  • Kullanıcının konumuna bağlı olarak her türlü içeriği görüntüleyebilir veya gizleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, PHP ile biraz tecrübeli değilseniz, bu eklentiyi kullanmanın bir veya iki baş ağrısına neden olabileceğini belirtmek gerekir. Buna rağmen, eklentinin WordPress’e eklediği işlevleri ve ne yaptığını kolayca kontrol edebilirsiniz.

Coğrafi konum ne zaman kullanılır

Coğrafi konum inanılmaz derecede faydalı olabilir, ancak aynı zamanda her web sitesinin ihtiyaç duyduğu işlevsellik değildir. Örneğin, bir blog çalıştırıyorsanız, ziyaretçinizin konumunu çekmenin mantıklı olduğu pek çok durum yoktur (pazarlama amaçlı olmadıkça).

Genel olarak, kullanıcılar konum verilerini çevrimiçi paylaşma konusunda ürkütücü olabilirler. Günümüzde inanılmaz yaygın bir uygulamadır, ancak coğrafi konumu kullanma şeklinize saygılı olmak yine de önemlidir.

Konuma göre gösterdiğiniz sonuçları hassaslaştırarak web sitenizin işlevselliğini artırabilirsiniz. Harika bir başlangıç noktası, sitenizin kitlesinin bulunduğu yerin kapsamlı bir dökümünü elde etmek için bir analiz aracı kullanmaktır.

Bu verilerle donanarak, dönüşümleri iyileştirmek istediğiniz belirli coğrafi bölgeler için yerel arama eğilimlerini öğrenebilirsiniz. Bu önemlidir, çünkü geniş bir kitle için yüksek oranda hedeflenmiş içerik oluşturmak zaman yoğundur. Yapmanız gereken şey, çabalarınızın en büyük etkiye nerede sahip olabileceğini düşünmek ve oraya odaklanmak!

Sonuç olarak coğrafi hedefleme fikri korkutucu olabilir. Ancak, bu teknoloji size birçok avantaj sunuyor. İçeriğiniz ne kadar hedefli olursa, kitlenizle etkileşime girme ve dönüşüm sağlamalarını sağlama şansınız o kadar artar.