ERR_CACHE_MISS hatası nasıl çözülür

Google Chrome, piyasadaki en popüler ve güvenilir web tarayıcılarından biridir, ancak hatasız değildir. “ERR_CACHE_MISS” hata mesajı da dahil olmak üzere, onu kullanırken karşılaşabileceğiniz birkaç yaygın sorun vardır.

Bu mesajla karşılaştıysanız, muhtemelen tarayıcının sizden bazı bilgileri yeniden girmenizi veya göndermenizi de istemesi olasıdır. Bu hata kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olsa da tamamen düzeltilebilir.

Bu hata mesajını çözmek ve ziyaret etmeye çalıştığınız siteye başarıyla ulaşmak için kullanabileceğiniz bir kaç hızlı, kolay yöntem vardır.

Bu yazıda, “ERR_CACHE_MISS” ifadesinin ne anlama geldiğini açıklayacak ve genel nedenlerinden bazılarını tartışacağız. Ardından, düzeltmek için kullanabileceğiniz birkaç yöntemde size rehberlik edeceğiz.

“ERR_CACHE_MISS” Ne Anlama Geliyor?

Chrome’u kullanırken karşılaşabileceğiniz çok sayıda popüler hata mesajı vardır. Bunlar, ERR_QUIC_PROTOCOL_ERROR ve ERR_SSL_OBSOLETE_VERSION gibi sorunları içerir. Chrome kullanıcılarının sık karşılaştığı bir diğer hata da “ERR_CACHE_MISS” mesajıdır.

Adından, bu hatanın önbelleğe alma ile ilgili olduğu açıktır. Daha spesifik olarak, bu mesajı görmenizin aşağıdakiler dahil çeşitli nedenleri vardır:

  • Tarayıcınız, erişmeye çalıştığınız siteden önbellek dosyalarını alamıyor.
  • Tarayıcınızda, tarayıcı ayarlarınızda veya tarayıcı uzantılarınızda hatalar, bozulmalar veya verimsizlikler var.
  • Ziyaret etmeye çalıştığınız web sitesinde yanlış kodlama veya PHP sorunları var.

Bir geliştiriciyseniz, Android veya başka bir işletim sisteminde bir uygulamayı veya web sitesini test etmek için yanlış kodları kullanıyorsanız bu mesajla karşılaşabilirsiniz. Bir kullanıcı olarak, Facebook gibi oldukça popüler olanlara bile hemen hemen herhangi bir web sitesine erişmeye çalışırken karşılaşabilirsiniz.

Bu sorun neredeyse tamamen Chrome’a ​​özel olsa da, bazı kullanıcıların Firefox’ta benzer sorunlarla karşılaştıklarını bildirdiklerini belirtmek gerekir. Daha spesifik olarak, Firefox 32 ve üzeri sürümlerinde, mesaj “Belgenin Süresi Doldu” olarak okunur.

Ancak, çoğu mesaj bir “Form Yeniden Göndermeyi Onayla” mesajı veya istemi içerir. Bu genellikle bir Chrome kullanıcısı bir formu doldururken veya gönderirken ve geri / ileri düğmelerini çok sık veya çok hızlı kullandığında meydana gelir.

Google Chrome’da “ERR_CACHE_MISS” Nasıl Onarılır

“ERR_CACHE_MISS” in ne anlama geldiğini biraz daha anladığınıza göre, bunu nasıl çözeceğinizi öğrenmenin zamanı geldi. Google Chrome’da “ERR_CACHE_MISS” mesajını düzeltmek için kullanabileceğiniz yöntemlere bir göz atalım.

Sayfayı yenileme

Bazen, ağ bağlantısı sorunları yaşıyorsanız Chrome’daki “ERR_CACHE_MISS” hatası ekranınızda görünebilir. Durum buysa, sorunu çözmek için web sayfasını yeniden yüklemek yeterli olabilir.

Chrome tarayıcınızda adres çubuğunun sol üst köşesindeki yeniden yükle simgesine tıklayarak sayfayı yeniden yükleyebilirsiniz.

Alternatif olarak, klavyenizdeki F5 tuşuna da basabilirsiniz. Hala hata mesajını görüyorsanız sorunun kaynağının ağ bağlantınız olmadığını ve bir sonraki yönteme geçmenin zamanının geldiğini varsaymak güvenlidir.

Tarayıcınızı Güncelleyin

Chrome’un eski veya eski bir sürümünü kullanıyorsanız, en son sürüme yükseltmek akıllıca bir fikirdir. Bu, “ERR_CACHE_MISS” hata mesajına katkıda bulunabilecek uyumsuzluk sorunlarının veya verimsizliğin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Tarayıcı Verilerinizi Temizleyin

Tarayıcınız önbelleğinizde bozuk dosyalar biriktirdiyse, şu anda gördüğünüz hata mesajına neden olabilir. Bu nedenle, sorunu çözmek için atmanız gereken bir sonraki adım, tarayıcı verilerinizi temizlemektir.

Bunu yapmak için Chrome ayarları menünüze geri dönün. Fareyle Diğer araçların üzerine gelin ve açılan menü panelinde Tarama verilerini temizle’yi seçin.

Verileri temizledikten sonra tarayıcıyı yenileyin.

Umarım artık ERR_CACHE_MISS mesajını görmezsiniz. Eğer yaparsanız, bir sonraki yönteme geçme zamanı.

Tarayıcı Uzantılarınızı Devre Dışı Bırakın

“ERR_CACHE_MISS” hatasına neden olabilecek diğer bir olası sorun, yüklediğiniz uzantılardan birinin bozuk olması veya Chrome’un web sayfasına bağlanma ve web sayfasını yükleme yeteneğini engellemesidir.

Sorunun bu olup olmadığını belirlemek için en iyi eylem, tüm tarayıcı uzantılarınızı devre dışı bırakmaktır.

Bunları bulmak için Chrome ayarlarınıza gidin, Diğer araçlar seçeneğinin üzerine gelin ve ardından Uzantılar’ı seçin.

Bu sizi, yüklü olan tüm uzantıları görebileceğiniz Uzantılar sayfasına götürür. Teker teker gözden geçirin ve her biri için devre dışı bırakma seçeneğini değiştirin:

Büyük olasılıkla suçlu oldukları için, herhangi bir reklam engelleme uzantısıyla başlamanızı öneririz. Her bir uzantıyı devre dışı bıraktıktan sonra, hatanın kendiliğinden çözülüp çözülmediğini görmek için tarayıcınızı yenilemeyi deneyin.

Varsa, sorunlu uzantıyı belirleyebilir (ve kaldırabilirsiniz). Değilse, uzantılarınız muhtemelen suçlu değildir.

Site Footer