En Yaygın 6 WordPress Güvenlik Açığı

Bir WordPress web sitesine sahipseniz, olası WordPress güvenlik açıklarının farkında olmalısınız. Tıpkı evinizin kapılarını kilitlemek, alarm sistemine yatırım yapmak ve sigorta ücretini ödemek gibi web sitenizde de güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Gerçek şu ki, site sahipleri WordPress’in en iyi güvenlik uygulamalarını takip ediyorlarsa, çoğu WordPress güvenlik sorunu önlenebilir. Bu yazıda, WordPress web sitenizi tehlikeye atabilecek en yaygın web sitesi açıklarını ve sitenizin güvenliğini artırmak için atabileceğiniz adımları ele alacağız.

1. Kötü Hosting

Tüm web hosting şirketleri eşit değildir ve yalnızca fiyata bakarak birini seçmek, uzun vadede güvenlik sorunları nedeniyle size daha pahalıya mal olabilir. Çoğu paylaşılan barındırma ortamı güvenlidir, ancak bazıları kullanıcı hesaplarını doğru şekilde ayırmaz.

En son güvenlik düzeltmelerini uygulama, sunucu ve dosya güvenliği ile ilgili diğer önemli barındırma güvenliği hakkında en iyi uygulamalarını takip etme konusunda sunucunuz uyanık olmalıdır.

Web siteniz için sağlam bir güvenlik kaydına sahip saygın bir barındırma şirketi seçin. Güvenebileceğiniz bir barındırma bulmak, düzeltmeniz gereken WordPress güvenlik açıklarının ilkidir.

2. WordPress Giriş Bilgileriniz

WordPress giriş bilgileriniz, sitenizin yönetici sayfasına en kolay şekilde erişim sağladığından en çok saldırı yapılan WordPress güvenlik açığıdır. Kaba kuvvet saldırıları, WordPress giriş bilgilerinizi kullanmanın en yaygın yoludur.

Bir kaba kuvvet saldırısı, WordPress sitenizin arka ucuna erişmek için kullanıcı adı ve şifre kombinasyonlarını doğru bir şekilde tahmin etme girişimidir. Kaba kuvvet saldırıları etkili olabilir çünkü WordPress birisinin yapabileceği giriş denemesi sayısını sınırlamaz.

Oturum açma denemelerinin sayısını sınırlandırmak için iThemes Security Pro gibi bir WordPress güvenlik eklentisi kullanarak WordPress giriş bilgilerinizin güvenliğini artırabilirsiniz. Oturum açma girişimlerini sınırlamak, WordPress kaba kuvvet korumasındaki ilk adımdır.

WordPress şifrenizin güvenliğine dikkat etmek aynı zamanda WordPress giriş bilgilerinizi güvence altına almak için de önemlidir ve bu nedenle rastgele güçlü şifreler oluşturmak ve bunları güvenli bir şekilde saklamak için bir şifre yöneticisi kullanmalısınız. Sitenizdeki her WordPress kullanıcısını güçlü bir şifre kullanmaya zorlamak kaba kuvvet saldırısının etkinliğini büyük ölçüde azaltır.

Ek olarak, WordPress sitenize iki faktörlü kimlik doğrulaması eklemek, sitenizin girişlerini güvence altına almanın diğer iyi yöntemlerden biridir. İki faktörlü kimlik doğrulama, kullanıcıların WordPress’e giriş yapmak için kullanıcı adlarına ve şifrelerine ek olarak bir kimlik doğrulama kodu kullanmalarını gerektirir.

3. Eski Yazılım

WordPress siteniz eski sürümde ise yada eski olan eklentileri, temaları çalıştırıyorsa, sitenizde bilinen açıklar olması yüksek bir ihtimaldir. Güncellemeler sadece yeni özellikler veya hata düzeltmeleri için değildir; ayrıca bilinen açıklar için güvenlik yamaları içerebilirler. Bu, WordPress’in güvenlik açıklarından en kolay korunma yolu olmasına rağmen, çoğu başarılı bilgisayar korsanı, eski yazılımlarda bulunan açıkları kullanır.

4. PHP Exploits

WordPress sitenizdeki PHP altyapısı da WordPress güvenlik açıkları listesine dahil edilmelidir. PHP kullanmak, bilgisayar korsanları tarafından WordPress sitenize erişmek için kullanılan yaygın bir yöntemdir, bu nedenle yararlanma fırsatlarını sınırlayarak riski azaltmanız çok önemlidir. Web sitenizdeki erişim noktalarının ve çalıştırılabilir kodların sayısını sınırlamak için WordPress sitenizdeki gereksiz eklentileri ve temaları kaldırın ve tamamen silin.

Ayrıca, güncellenmeyen WordPress eklentileri kullanmaktan kaçının. WordPress sitenize yüklenen herhangi bir eklenti altı ay veya daha uzun bir süre içinde bir güncelleme almadıysa, terk edilmediğinden emin olmak isteyebilirsiniz. Son güncellemelere sahip olmayan bir eklentinin mutlaka terk edilmiş olduğu anlamına gelmez, sadece özelliğin tamamlandığı anlamına gelebilir ve yalnızca WordPress ve PHP’nin en son sürümleriyle uyumluluğu sağlamak için güncellemeler alacaktır.

5. Güvenilmeyen Kaynaklardan Yazılım Yükleme

Yalnızca güvenilir kaynaklardan WordPress eklentileri ve temaları yükleyin. WordPress.org’dan, iyi bilinen ticari depolardan veya doğrudan saygın geliştiricilerden edindiğiniz yazılımı kurmalısınız. Kötü amaçlı kod içerebildiğinden, ticari eklentilerin ücretsiz sürümünden kaçınmak isteyeceksiniz. Kötü amaçlı yazılım yükleyen sizseniz, WordPress sitenizi nasıl güvenliğe önemli değildir.

WordPress eklentisi veya teması geliştiricinin web sitesinde dağıtılmıyorsa, eklentiyi indirmeden önce durum tespiti yapmanız gerekebilir.

6. SSL Olmayan Bir Web Sitesi

Birisi WordPress sitenizi ziyaret ettiğinde, cihazıyla sunucunuz arasında bir iletişim hattı başlar. İletişim doğrudan bir hat değildir ve ziyaretçi ile sunucunuz arasında geçen bilgiler, son hedeflerine teslim edilmeden önce birkaç duraklama yapar.

Şifrelemenin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için çevrimiçi alışverişlerinizin nasıl yapıldığını düşünün. Teslimat durumunu izlediyseniz, siparişinizin evinize gelmeden önce birkaç duraklama yaptığını gördünüz. Satıcı satın alma işleminizi doğru bir şekilde yapmamışsa, insanların ne satın aldığını görmeleri kolaylaşır.

Bir ziyaretçi WordPress sitenize giriş yaptığında ve ödeme bilgileri girdiğinde, bu bilgiler varsayılan olarak şifrelenmez. Böylece, paketlenmemiş satın alımınız gibi, giriş bilgilerinin ve kredi kartı bilgilerinin ziyaretçinin bilgisayarı ile sunucunuz arasındaki her durakta keşfedilmesi için bir fırsat vardır.

Neyse ki, şifrelenmemiş iletişim, azaltılması en kolay WordPress güvenlik açıklarından biridir. Bir SSL sertifikası eklemek, yalnızca amaçlanan alıcıların paylaşılan hassas bilgileri görüntüleyebilmelerini sağlamak için sitenizdeki iletişimi şifrelemek ve paketlemek için harika bir yoldur.