Elementor 3.0 Yayınlandı

Elementor 3.0 sürümü Salı günü piyasaya sürüldü. Bu sürüm, eklentinin iki yıldan fazla bir süredir yapılan ilk büyük güncellemesidir ve tarihinin en büyük yükseltmelerinden biridir.

Yeni sürüm, bir tasarım sistemine, yeni bir tema oluşturucuya ve performans iyileştirmelerine odaklanıyor. Bu sürümün arkasındaki itici motivasyon, yalnızca bir sayfa oluşturucu olarak eklentinin köklerinden bir değişiklik olan küresel tasarım araçları oluşturmaktı.

Oluşturucu eklentileriyle ilgili en büyük şikayetlerden biri, tasarıma genellikle önce bireysel sayfa düzeyinde yaklaşmış olmalarıdır. Ancak, web tasarımı bir sayfayı nasıl süsleyebileceğinizle ilgili değildir. Sitenin genel tasarımına bütünsel bir yaklaşım getirmekle ilgilidir. Tek sayfalar oluştururken, bu tür eklentilerin kullanıcıları çok sık olarak kendileri için daha fazla iş yaratırlar ve bunun çoğu küresel ölçekte daha iyi ele alınır. Gelişimin temel taşlarından biri, zaten yaptığınız işi tekrarlamamaktır. Oluşturucu eklentileri, onları kullananları bu tür kötü alışkanlıklara çok kolay bir şekilde itebilir.

Elementor 3.0, tasarım sistemini ve yeni bir tema oluşturucuyu tanıtarak bu sorunu çözmeye çalışıyor. İkincisi, profesyonel teklifinin bir parçasıdır. Tasarım sistemi esasen küresel bir stil yaratıcısıdır ve hem ücretsiz hem de profesyonel sürümlerde mevcuttur. Bu, eklentiye hoş bir eklentidir ve eklentinin eksik olduğu temel öğeler için bir çözüm oluşturmalıdır.

Elementor, yeni tasarım sistemini devrim niteliğinde olarak sunuyor. Bununla birlikte, bu tür tasarım sistemleri WordPress ekosisteminde uzun zamandır var olmuştur. Tema geliştiricileri, on yıldan fazla bir süredir benzer sistemler yarattılar ve o zamandan beri bunu gerçek zamanlı yapmak için WordPress’in yerleşik özelleştiricisinden yararlandılar. Soru, bu yeni sistemin çabayı artırıp artırmadığı, diğerlerinin rekabet etmesi gereken yeni bir temel oluşturup oluşturmadığıdır.

Bu, kullanıcıların karar vermesi için olacaktır. Bununla birlikte, Site Ayarları menüsü altında çok sayıda seçenek sunuyor. Son kullanıcıların site genelinde renkleri, tipografiyi ve diğer bazı öğeleri özelleştirmesine olanak tanır. Mevcut eklenti kullanıcıları, Elementor ile daha şaşırtıcı şeyler yapmak için ellerinde araçlara sahip olacak ve bunları çok daha modern bir şekilde yapabilecekler. Nihayetinde, zamandan tasarruf etmelidir ve eski çalışmayı yeniden düzenlemeden siteyi uzun vadede güncellemeyi mümkün kılmalıdır. Özellikler devrim niteliğinde değildir, ancak her türlü görsel tasarım sistemi için standart olması gereken bir şeydir.

Belki de daha büyük soru, bu yeni tasarım sisteminin Gutenberg ve çekirdek WordPress’teki yaklaşan küresel stiller özelliğinden daha iyi olup olmayacağıdır. İkisinin amaçları benzer, ancak WordPress şüphesiz özelliğini çok daha sınırlı seçeneklerle başlatacak. WordPress ayrıca tema yazarlarından satın almaya ihtiyaç duyacaktır.