ElasticPress.io Lisans Değişikliği Sonrası Geleceğini Düşünüyor

Arama ve analiz motoru Elasticsearch’ün yapımcıları Elastic, artık açık kaynak olmaması için temel ürününü yeniden lisansladı. Şirket, hem Kibana hem de Elasticsearch’ün yeni sürümlerini, Açık Kaynak Tanımını karşılamayan Sunucu Tarafı Kamu Lisansı (SSPL) ve Esnek Lisans kapsamında çift lisanslı olarak Apache 2.0 lisansından taşıyor.

Elastic, “Amazon: NOT OK – why we had to change Elastic licensing,” başlıklı bir gönderide, lisans değişikliğinden Amazon’u sorumlu tutuyor:

Lisans değişikliğimiz, şirketlerin Elasticsearch ve Kibana ürünlerimizi alıp bizimle işbirliği yapmadan doğrudan hizmet olarak sunmasını engellemeyi amaçlamaktadır. Lisans değişikliğimiz, Amazon / AWS olduğuna inandığımız ve topluluğu yanıltıcı ve kafa karıştırıcı olduğuna inandığımız yıllar sonra geldi – ve artık bu yeterli.

Elastic, AWS’nin davranışının şirketi açık kaynak lisansını terk etmeye “zorladığını” iddia ediyor ve bunların “etik açıdan meydan okunan davranış” olarak algıladıklarına dair örnekler veriyor. 2019’da Amazon, Elasticsearch için bir Açık Dağıtım oluşturdu ve Elastic, üçüncü bir taraf tarafından ticari kodlarından kopyalanan kodu kullandıklarını iddia ederek topluluğu daha da böldü.

Lisans değişikliğinin bir sonucu olarak Amazon, Elasticsearch ve Kibana’yı resmi olarak çatallama niyetini duyurdu ve çatalları Open Distro dağıtımlarına aktarmayı planlıyordu:

Elasticsearch ve Kibana çatallarımız, en son ALv2 lisanslı kod tabanları sürüm 7.10’u temel alacaktır. Önümüzdeki birkaç hafta içinde yeni GitHub depolarını yayınlayacağız. Zamanla her ikisi de Elastic tarafından sağlanan ALv2 yapılarının yerini alarak mevcut Open Distro dağıtımlarına dahil edilecek. Uzun süredir bu işin içindeyiz ve sağlıklı ve sürdürülebilir açık kaynak uygulamalarını teşvik edecek şekilde çalışacağız – katkıda bulunanlardan oluşan bir toplulukla ortak proje yönetişiminin uygulanması dahil.

Açık Kaynak Girişimi (OSI) lisans değişikliği haberine tepki göstererek SSPL’yi “sahte” kaynak lisansı olarak adlandırdı:

Fauxpen kaynak lisansları, bir kullanıcının kaynak kodunu görüntülemesine izin verir, ancak bir çalışma alanı için programı kullanma hakkı gibi Açık Kaynak Tanımı tarafından korunan diğer çok önemli haklara izin vermez. Tasarım gereği ve en son benimseyen Elastic tarafından açıklandığı üzere, tek başına “Açıkta İkiye Katlama” başlıklı bir gönderide Elastic, artık OSD6’yı ihlal ederek “bulut hizmeti sağlayıcılarının yazılımımızı bir hizmet olarak sunmasını kısıtlayabileceğini” söylüyor. Elastik ikiye katlanmadı, kartlarını içeri attı.

Elastic’in lisans değişiklikleri, WordPress ekosisteminde Elasticsearch’ü ticari bir teklif olarak yeniden dağıtan birkaç şirketi etkileyebilir. WordPress için açık ara en popüler Elasticsearch eklentisi olan ElasticPress’in yaratıcıları 10up, ElasticPress.io SaaS platformunu da çalıştırıyor. 6.000’den fazla site açık kaynak eklentisini kullanıyor, ancak şirket bu kullanıcıların etkilenmeyeceğini söyledi.

10up, ElasticPress.io’yu 2017’de başlattı ve Lovett, “çok sayıda müşteriyle işin aktif bir parçası” haline geldiğini ve büyümeye devam ettiğini söylüyor. Şirket şu anda Elasticsearch’ün lisans değişikliğinin ElasticPress.io hizmetini nasıl etkileyeceği konusunda yasal tavsiye arıyor. Elasticsearch’ün önceki sürümleri açık kaynak olarak kaldığından, şirketin ileriye dönük yeni bir yol bulmak için vakti var.

Lovett, “Şu anda gerçekten ne olacağını bilmiyoruz,” dedi. “ElasticPress.io’yu Elasticsearch 7.11+ sürümüne yükseltmemiz için acelemiz yok, bu yüzden sorunu nasıl çözeceğimize karar vermek için bolca vaktimiz var.”

Lovett, 10up’ın Amazon çatalını bir seçenek olarak kullanmayı düşündüğünü ancak henüz konu hakkında bir karar vermediğini doğruladı. Lovett, “Bunun son kullanıcıyı, Elasticserarch’ın farklı tatları arasında seçim yapmak zorunda kalacak şekilde etkilediğini söyleyeceğim” dedi.

OSI yönetim kurulu konuyla ilgili yakın tarihli bir gönderide “Elastic’in yeniden lisanslaması, açık kaynak lisanslama modelindeki herhangi bir başarısızlığın veya açık kaynak lisanslarındaki bir boşluğun kanıtı değildir” dedi. “Kısacası, Elastic’in mevcut iş modeli, açık kaynak lisanslarının ne yapmak üzere tasarlandığıyla tutarsız. Mevcut iş istekleri, özel lisansların (mevcut kaynak dahil) tasarlandığı şeydir. “