Eklentilerin Websitenizi Bozmasını Engellemenin Yolları

Bir WordPress web sitesi sahibi olarak, muhtemelen birden fazla eklenti indirdiniz, ancak yüklediğiniz her eklenti için sitenizin bozulma riskinin daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz?

Eklentiler, web sitenizin işlevselliğini artırır ve özel özellikler eklemenize olanak tanır, ancak tüm eklentiler siteniz için uygun olmayabilir. Dikkatli düşünmek ve uygulamak web sitenizin ziyaretçiler için her zaman erişilebilir olmasını sağlayacaktır.

Eklentileri dikkatsizce kurarsanız veya devam eden WordPress güncellemelerine ayak uymazsanız, aşağıdaki sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

  • WordPress güncellemesi sırasında bazı eklentiler bozulabilir ve web sitenizde hatalara veya bozuk sayfalara neden olabilir.
  • Bazı eklentiler, özelleştirilmiş kaynak koduyla uyumlu olmayabilir ve web sitenizi bozabilir.
  • Eklentiler yüksek kaynak kullanımına sahip olabilir, bu da yüksek sunucu yüküne neden olabilir ve web sitenizi yavaşlatabilir.
  • Bir eklentinin yüklemeden ve etkinleştirmeden önce sitenizi bozup bozmayacağını teşhis etmek zordur. Ancak, sitenizin hatalı bir eklentiye kurban gitme olasılığını azaltmak için bu kısa ön adımları bir araya getirdik.

Bir eklenti yüklemeden önce:

  • Eklentideki etkin kullanıcı sayısını kontrol edin.
  • Eklentideki son güncelleme tarihini kontrol edin.
  • Eklentinin geliştiricisine bildirilen hataların sayısını kontrol edin.
  • Barındırma sağlayıcınız staging ortamlarına izin veriyorsa, eklentiyi oraya yüklemeli ve sorunsuz çalıştığından emin olmalısınız.

Bir eklentinin çok sayıda etkin kullanıcısı varsa ve düzenli olarak güncelleniyorsa, güvenilir olarak düşünebilir ve hatasız olmasını bekleyebilirsiniz. Ancak yine de sorunlar ortaya çıkabilir. Eklentilerinizin durumunu sık sık kontrol ettiğinizden ve WordPress’i güncel tuttuğunuzdan emin olun.

Güvenilir Eklentileri Yükleyin

Bir eklenti kurmadan önce etkin kullanıcıların sayısını, son güncellenme tarihini kontrol edin ve sık karşılaşılan veya tekrar eden sorunları tanımlamak için bazı incelemeleri okuyun. Çok sayıda aktif kullanıcıya sahip bir eklenti ve yeni son güncelleme, bakımlı ve desteklenen bir eklentinin harika bir işaretidir.

Eklenti Sayısını Sınırlayın

Eklentilerin aşırı kullanımı web sitenizin bozulmasına neden olabilir. Çok fazla eklenti web sitenizin işlevselliğini etkileyecektir. Bir eklentiden kötü yazılmış kod WordPress’in kaynak koduyla, seçtiğiniz temayla veya başka bir eklentiyle çakışabilir. Web sitenizdeki gereksiz verileri ortadan kaldırmak, yalnızca bu sorunla karşılaşma olasılığını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda yönetmeyi de kolaylaştırır.

Popüler, Güvenilir Bir Tema Seçin

Eklentiler, web sitenizde verimli ve etkili bir şekilde çalışmak için kesintisiz bir entegrasyon gerektirir. Güvenilir bir tema seçerek, eklentinizin ve şablon kaynak kodunun herhangi bir tutarsızlığı olmayacağından emin olabilirsiniz. Teknolojiler ilerledikçe, eklentileri geliştirmek için kullanılan en yeni teknolojileri takip etmek için temanızın düzenli olarak güncellenmesi önemlidir.

Önbelleklemeden Yararlanın

Önbellek, sıkça talep edilen verileri daha hızlı alınabilecek şekilde depolamanın bir yoludur. Bir önbelleğin temel amacı, alttaki yavaş depolama katmanına erişmek için gereken süreyi azaltmaktır. Bir sayfayı yüklemek için gereken süreyi azaltarak, kullanıcılarınız web sitenizin bilgilerine daha hızlı erişebilir.

Güvenilir Bir Hosting Seçin

Seçtiğiniz hosting, web sitenizin performansında büyük bir rol oynayacaktır. Hızlı, güvenli ve güvenilir bir hosting zaman içinde ölçeklenebilirlik sağlar. Başka bir işletmenin trafiği web sitenizin performansını etkileyebileceğinden, düşük maliyetli, paylaşılan barındırmadan uzak durun. Adanmış barındırma, bir veri merkezinde bulunan tüm sunucuyu sağlar. Siteye sunucu, yazılımı ve güvenlik sistemleri üzerinde tam kontrol sağlar. Bazı durumlarda, özel bir sunucu daha ucuz olabilir.

Düzenli Yedekleme Yapın

Yedeklemeler önemlidir ve göz ardı edilmemelidir. Sitenizi yedeklemezseniz, bozulursa kaybedilenleri kurtaramayabilirsiniz. Yedeklemeler, yeni eklentiler yüklenmeden önce düzenli olarak ve kesinlikle yapılmalıdır. Sitenizi düzenli olarak yedekleyemediğiniz için web sitenizin içeriğinin yarısını kaybetmek hayal kırıklığı yaratacaktır.

Kötü Amaçlı Saldırıların Kaynağı

En iyi güvenlik uygulamaları göz önüne alınmadan geliştirilen WordPress eklentileri, web sitenizi virüs ve saldırı riski altında bırakır. Bu güvenli olmayan eklentiler, saldırganların kötü amaçlı komut dosyaları yerleştirebileceği web sitesi kodunuza bir geçit görevi görür.

WordPress eklenti ekibi zamanında ele alınamayan bir güvenlik sorunu tespit ettiğinde, eklenti “kapatılır” ve indirmeler kısıtlanır. Ancak, bu fırsatları yakından izleyen kötü aktörler var.

Saldırganlar bu güvenlik açığını belirlemeye ve bu açıktan yararlanmaya çalışacaktır. Eğer başarılı olurlarsa, büyük bir saldırı ile sonuçlanır. Eklenti yazarının eklentiyi hemen kaldırmak için bir duyuru yapmak zorunda kaldığı zamanlar olmuştur.

Yukarıda özetlenen en iyi uygulamaları izleyerek, web sitenizin bozulma riskini azaltabilirsiniz. Eklentiler ve temalar için kaynak kodu sürekli olarak güncellendiği için web sitenizin bozulmayacağını garanti edemeyiz. Bu değişiklikleri takip etmek ve izlemek sizin sorumluluğunuzdadır.