Eklenti WordPress Sitelerini Çevre Dostu Yapmayı Amaçlıyor.

Geliştiriciler ve internet kullanıcıları, veri kullanımlarının CO2 ayak izinin giderek daha fazla farkına vardıkça, karbon dengeleme programlarına olan ilgi son yıllarda artmıştır. Bu programlar bireylerin ve kuruluşların ağaç dikmekten temiz enerji projelerine kadar değişen çevresel çabaları finanse ederek karbondioksit emisyonlarını “dengelemelerini” sağlıyor.

Karbon dengeleme şemaları, emisyonları doğrudan iptal etmedikleri için tartışmalı bir konudur. Programlar, şirketlerin fosil yakıtları yakmaya devam ederken katkılarıyla “çevre dostu” görünmelerini sağlıyor. İdeal olarak, şirketler hem emisyonlarını azaltmaya hem de dünyayı yenileyecek projelerle yapılan hasarı “etkisiz hale getirmeye” çalışacaklar.

Web geliştiricileri için, ürününüzün CO2 ayak izinin bilinmesi ilk adımdır ve karbon dengeleme programları genellikle bu verileri ilişkilendirilebilir hale getirmek için ince ayarlıdır. Bu farkındalık özellikle, oluşturduğunuz yazılım milyonlarca cihazda kullanılıyorsa kritik öneme sahiptir. Kirki Customizer Framework’ü yazmış bir WordPress geliştiricisi olan Aris Stathopoulos, web sitesi ziyaretlerinizdeki sera emisyonlarını hesaplayan, ofsetler ve ödemeler için Cloverly API ile entegre olan Carbon Offset adlı bir eklenti oluşturdu.

Stathopoulos, “İnternet, büyük miktarda enerji tüketen devasa bir makinedir” dedi. “Sunucu çiftliklerinden İSS’lere ve istemci cihazlara kadar olan tüm zincir genellikle yenilenemeyen güç kaynakları tarafından desteklenmektedir. Aklımdaki ‘tehlike’ zilini gerçekten çalan şey, iki yıl önce Mozilla’nın İnternet-Sağlık raporunu okumaktı.” dedi.

“O zamandan beri web’i biraz daha sürdürülebilir hale getirmeye yardımcı olmaya çalışıyorum. Bazen bu, bir senaryoyu vanilya JS’ye dönüştürmek, bir tema oluşturmak veya yalnızca sitelerini daha verimli ve daha çevre dostu / sürdürülebilir hale getirmek için yapabilecekleri şeylerle konuşmak anlamına geliyor. Carbon Offset bu cephedeki son çabam. ”

Eklentinin ilk sürümü, sitenizin karbon ayak izinin hesaplanan etkisini, karbon ofsetinin ağırlığının yanında görüntülenen bir ayrıntılar sayfası içermekte.

Cloverly talep üzerine ofsetler sunar, bu da kullanıcıların şirketin seçtiği projelerden biri için temiz enerji finanse ettiği anlamına gelir. Bunlar kaçak gaz emisyonlarını yakalamak, orman yönetimini geliştirmek ve metanı gübre ile yenilenebilir enerjiye dönüştürmek gibi girişimleri içerir.

Stathopoulos, kullanıcıların web sitelerinin karbon ayak izlerini dengelemek için daha fazla seçeneğe sahip olmaları için ek hizmetlerle entegre olacak eklentisini genişletmek istiyor.