Editör WordPress 5.4’te Varsayılan Olarak Tam Ekran Moduna Olacak

Riad Benguella, temel geliştirme blogunda WordPress 5.4’teki editörün varsayılan olarak tam ekran modunda olacağını duyurdu. Çekirdek platformda yıllarca bir çeşit tam ekran veya dikkat dağıtıcı engelleme metodu olmasıyla birlikte, bu WordPress’i ilk kez varsayılan deneyim haline getirecektir.

Yükseltme sonrasında tüm kurulumlar tam ekran düzenleyicisini görmeyecektir. Editör, kullanıcının düzenleyiciyi ilk kez yeni bir kurulumda, yeni bir cihazda açtığında veya WordPress bir kullanıcının tercihlerini her sıfırladığında tam ekran modunda olacaktır.

Bazı insanlar, varsayılan olarak tam ekran deneyimine geçmenin iyi bir karar olup olmadığına bakılmaksızın, kod değişikliğinin zamanlamasından memnun değildi. Değişiklik çok hızlı bir şekilde 3 hafta kala koda eklendi. Bu aynı zamanda ilk WordPress 5.4 sürüm denemesinin gününe denk geldi. Bazıları, geliştirme döngüsünün kutsal kalması gerektiğini, son dakika değişikliklerinin bir sonraki döngüye işaret edilmesi gerektiğini savundu çünkü bunu yapmak uygun seviyede test ve hazırlık sağlayacaktır.

Matt Mullenweg, WordPress kurucu ortağı ve 5.4 sürüm lideri, sorumluluğu kabul etti. “Bunu bir süredir yapmayı istiyordum ama karışıklıkta kayboldu” dedi. “Gördüğümüz kullanıcı testi ve duyduğum diğer nitel geri bildirimler göz önüne alındığında varsayılan olarak tam ekrana sahip olma kararından çok memnunum. Kod değişikliği minimaldir, bu nedenle Mart ayı boyunca geri döndürmemiz gerekiyorsa, sorun olmamalı. ” dedi.

Geç değişiklikler, destek sağlayan veya istemci web sitelerini gözetimsiz yöneten kişileri hazırlıksız yakalayabilir. Yoast’ın kurucusu ve CPO’su Joost de Valk, bu tür değişikliklerin editör çevresinde kurs ve diğer materyalleri sürdüren insanlar üzerinde ekstra çalışma yapmaya zorladığını belirtti.