DNS Rehberi

Domain Name System’in kısaltması olan DNS, Web’deki her sayfanın adresidir. Bir etki alanı adı yazdığınızda, DNS yazdığınız sözcükleri tarayıcınıza çevirir ve bunları web sunucularının anlayabileceği adrese dönüştürür.

Bu yazıda, DNS’nin ne kadar hayati olduğunu, nasıl değişiklik yapacağınızı, DNS yayılımını nasıl etkileyebileceğinizi öğreneceksiniz.

DNS Nedir?

Tarayıcınıza wpdestek.net yazarsanız, WP Destek ana sayfasının depolandığı sunucu bunu anlayamaz. DNS, tarayıcınıza yazdığınız alan adını IP (İnternet Protokolü) adresine çevirir. WP Destek durumunda, DNS wpdestek.net’i 1.1.1.1.1 gibi bir adrese çevirir. IP adresi, WP Destek ana sayfasının sunucudaki gerçek konumudur.

Bir web sitesinin IP adreslerini hatırlamak neredeyse imkansız olduğundan, DNS sizin için tüm zor işi yapar ve tüm Web ekosisteminde insanların gezinmesini çok daha kolay hale getiriyor. Bazen internetin telefon rehberi olarak anılmakta olduğunu göreceksiniz.

DNS Türleri

Bilmeniz gerekebilecek birkaç DNS kaydı türü vardır. Ana kayıtlar şunları içerir:

A Kaydı

Bu kayıt IPv4 web adresleri tarafından bir alanı veya alt alanı işaret etmek için kullanıldığından, zamanınızın çoğunu web sitenizin DNS A kaydını düzenlemekle geçireceksiniz. Sitenizin bulunduğu web sunucusu IPv4 yerine IPv6 kullanıyorsa, bunun yerine DNS AAAA kaydınızı düzenlemeniz gerekecektir.

CNAME Kayıtları

Alt etki alanları kullanıyorsanız, bu alt etki alanlarını birincil etki alanlarıyla ilişkilendirmek için CNAME kaydını kullanırsınız.

MX Kayıtları

Web sitenizi kullandığı e-posta hizmetine bağlamak MX kaydının işidir. Kaydı, Gmail gibi belirli bir e-posta hizmeti atamak için kullanırsınız.

TXT Kayıtları

Spam, Web’in belası olmaya devam ediyor. TXT kaydını, korumasız alan adları arayan spam göndericilerle savaşmak için kullanırsınız.

Temel Kısaltmalar: IP ve DNS

IP adreslerini telefon numaraları gibi düşünün. Sonunda, kullanıcılara verilebilecek yeni numaralar kalmadı, bu yüzden kullanımdaki telefon numaralarını nasıl organize ettiğimizi değiştirmek zorunda kaldık. IP adreslerinde de durum aynıdır.

Ayrılmış IP adreslerinin ve paylaşılan IP adreslerinin olduğunu da duymuş olabilirsiniz. Özel bir IP adresi, sabit hat veya cep telefonu numaranız gibidir; size ve web sitenize özgüdür.

Paylaşılan bir IP adresi, adından da anlaşılacağı gibi, birkaç web sitesi tarafından paylaşılır. Paylaşılan IP adresleri, WordPress kullanan web sitelerinde yaygındır. Paylaşılan bir IP adresinin, web sitenizin başka kaynakları da paylaştığı anlamına gelmediğini anlamak önemlidir.

DNS ve Ad Sunucuları Nasıl Bağlanır?

Bir ad sunucusu, web sitenizin alan adını web sitenizin web sunucusunda bulunduğu IP adresine bağlayan köprünün bir parçası olduğu için önemlidir. Yetkili DNS sunucuları olarak adlandırılan ad sunucularını da duyabilirsiniz.

Bir web sitesinin alanını bulmak için, ziyaretçinizin kullandığı tarayıcı, alanın ad sunucusunu bulmak için DNS’yi kullanır. Sorgu aslında A kaydı denen bir şey ister. A kaydı, web sunucusunun IP adresini içerir. Web sunucunuz IPv4 adresleri değil IPv6 kullanıyorsa, DNS AAAA kaydı A kaydı yerine kullanılacaktır.

Genellikle ad sunucusu, web sitenizin kullandığı alan adını satın alırken kullandığınız alan adı kayıt kuruluşu tarafından kullanılan ad sunucusu olacaktır. Genel tavsiye, ad sunucusunu web sitesi barındırma hizmetiniz tarafından kullanılan ad sunucusuna değiştirmektir. Bu değişikliği web sitenizin DNS dosyasını düzenleyerek yaparsınız.

Ad sunucuları, Web üzerindeki trafiği yönlendiren trafik polisi gibidir ve web sitenizin ziyaretçilerinin kullandığı tarayıcıya doğru etki alanının teslim edilmesini sağlar.

DNS Araması Nedir?

En son ne zaman bir web sitesi ziyaret ettiğinizi düşünün. Tarayıcınızda görünen web sitesine girmek için enter tuşuna bastığınız andan itibaren geçen sürenin DNS aramasıyla çok ilgisi vardır. Bildiğiniz gibi, web siteniz bir ziyaretçiye ne kadar hızlı sunulabilirse o kadar iyidir.

Hatırlayacağınız gibi, birisi web sitenizin alan adını tarayıcısına yazdığında, web sitenizin yerinin bulunması gerekir. Web sitenizle ilişkili DNS dosyası, ad sunucusu ve IP adresi dahil olmak üzere bu bilgileri içerir.

Pingdom gibi hız testi hizmetlerinden birini kullanarak DNS aramasını iş başında görebilir ve DNS arama hızının web sitenizin performansını nasıl etkileyebileceğini görebilirsiniz.

DNS yayılımı nedir?

Artık ihtiyacınız olan arka plan bilgisine sahip olduğunuza göre, DNS yayılmasının ne olduğuna ve performansını nasıl etkileyebileceğinize şimdi daha yakından bakabiliriz.

Web sitenizin DNS’sinde bir değişiklik yaptığınızda, sitenizi yeni bir barındırma hizmetine yönlendirmek gibi yaptığınız değişiklikler anında gerçekleşmez. Güncellemenin (yayılma) tamamlanması değişen miktarlarda zaman alabilir. Buna DNS yayılımı denir.

Sitenizin nasıl yapılandırıldığına ve barındırıldığına ilişkin birçok yönle ilgili çok fazla değişken olduğundan, DNS yayılmasının tamamlanması için belirlenmiş bir zaman yoktur. İyi bir örnek TTL veya Teslim Süresi’dir. TTL, web sitenizin performansı üzerinde temel bir etkiye sahiptir. Bir DNS kaydıyla ilişkili TTL değeri, DNS yayılma hızı üzerinde derin bir etkiye sahip olacaktır.

DNS Yayılımı Gerçekten Ne Kadar Sürer?

Varsayılan olarak, DNS kayıtlarınız için çoğu TTL, 1 ila 4 saat arasındaki bir zaman aralığında ayarlanacaktır. Ad sunucularının da TTL değerleri ve dolayısıyla web sitenizin yükleme süresi üzerinde etkisi olabilir.

DNS’imin Yayılıp Yayılmadığını Nasıl Anlarım?

Web, İnternet’i oluşturan devasa bir sunucu ağında barındırıldığı için, web sitenizin DNS kayıtları birçok sunucuda önbelleğe alınabilir. Yayılmanın ancak önbelleğe alınan tüm bu DNS dosyaları güncellendiğinde tamamlanacağını unutmamak önemlidir.

Bu nedenle bazı durumlarda, DNS yayılımı birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir. DNS dosyanızda zamana duyarlı olabilecek ve web sitenizin performansını etkileyebilecek değişiklikler yaparken bunu aklınızda bulundurun.

DNS yayılımının değişip değişmediğini kontrol etmek istiyorsanız, kullanabileceğiniz kullanışlı bir whatsmydns.net aracı vardır.