Divi vs Elementor İncelemesi – 2021 Sürümü

WordPress web sitenizi oluşturmak için Divi ve Elementor arasında karar vermeye mi çalışıyorsunuz? Divi ve Elementor, en iyi sürükle ve bırak WordPress sayfa oluşturucularından ikisidir. Her ikiside herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan % 100 özel bir web sitesi oluşturmanıza izin verir.

Sayfalar oluşturmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, tema oluşturmayı ve gelişmiş dinamik içerik entegrasyonlarını da desteklerler. Ancak birçok benzerliği paylaşsalar da, bazı önemli farklılıklar sizi bir yöne veya diğerine itebilir.

Bu yazıda, ihtiyaçlarınız için doğru seçeneği seçmenize yardımcı olmak için Divi ile Elementor’u derinlemesine karşılaştıracağız. Tek bir “kazanan” seçmeye odaklanmıyoruz. Bunun yerine, sizin için doğru olan aracı seçmenize yardımcı olmak için birçok benzerlik ve farklılık göstereceğiz.

Divi vs Elementor UI

Kullanıcı arayüzlerini nesnel olarak karşılaştırmak zordur çünkü çoğu kişisel tercihe bağlıdır. Bazıları Elementor’un arayüzünü tercih ederken, diğerleri Divi’yi tercih ediyor. Bu nedenle, burada tek bir kazanan ilan edemeyiz.

Arka arayüzündeki “hız”, nesnel olan bir şeydir, çünkü bu, tasarımları ne kadar hızlı oluşturabileceğinizi etkileyecektir. Geçmişte, Elementor’un arka uç kullanıcı arayüzü kesinlikle “daha hızlı” hissettiriyordu. Yani, ayar panelleri daha hızlı açılırdı, sürükle ve bırak işlemi daha sorunsuz oldu vb.

Bununla birlikte, Elegant Themes, Ocak 2021’de Divi Builder için büyük iyileştirmeler yapan ve birçok önemli arka plan eylemini %100 – 700 oranında hızlandıran büyük performans güncellemesi yayınladı. Elegant Themes’in kurduğu stres testi ortamında, bir modülün üzerine gelme süresi 891 ms’den 383 ms’ye düşerek % 155’lik bir iyileşme sağladı.

Değişiklikleri kesinlikle hissedebilirsiniz ve şimdi her iki kurucu da arka planda oldukça hızlı. Bu değişiklikten sonra, bir oluşturucuyu arka uç performansı açısından kazanan ilan etmek zordur.

Divi Kullanıcı Arayüzü

Divi’nin görsel oluşturucusunu açtığınızda, size sitenizin tam ekran canlı önizlemesini gösterir. Alt kısımda daraltılabilir bir kayan araç çubuğu ve sitenizin farklı bölümlerinin üzerine geldiğinizde görünen yüzen simgeler vardır.

İçerik veya düzen eklemek için çeşitli simgelere tıklayabilirsiniz. Bir içerik veya düzen öğesi ekledikten sonra, ayrıntılı ayarların bulunduğu bir açılır pencere açmak için üzerine tıklayabilirsiniz. Bu açılır pencereyi yeniden boyutlandırabilir veya ekranın herhangi bir yerine sürükleyerek arayüzü tercihlerinize göre özelleştirebilirsiniz.

Metin içeriği için satır içi düzenlemeyi de kullanabilirsiniz; bu, sayfanızın canlı önizlemesine tıklayıp yazabileceğiniz anlamına gelir.

Sayfanın alt kısmına tıklarsanız, farklı cihaz önizlemeleri seçmek için bir menüyü genişletebilir, bir wireframe düzenleme görünümü açabilir ve diğer üst düzey ayarlara erişebilirsiniz.

Wireframe yapısına alternatif olarak, içeriğinizi farklı yapılar halinde düzenlemenize yardımcı olan Katmanlar aracını da kullanabilirsiniz.

Diğer bir kullanışlı özellik ise sağ tıklamayı kullanma yeteneğidir. Bunu, tüm modülleri hızlı bir şekilde kopyalamak için kullanabilir veya ayar yapılandırmalarını modüllerden kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Ayrıca, yanlışlıkla değişiklik yapmaktan kaçınmak için bir modülü “kilitleyebilmek” gibi başka kullanışlı seçenekler de elde edeceksiniz.

Genel olarak, Divi arayüzü bazen tüm yüzen simgeleriyle biraz bunaltıcı olabilir. Ancak size birçok kullanışlı araç ve özelleştirme seçeneği sunma konusunda mükemmeldir.

Elementor Kullanıcı Arayüzü

Elementor, arayüzde biraz farklı bir yaklaşım kullanır. Sağda tasarımınızın canlı bir önizlemesini ve solda sabit bir kenar çubuğunu gösterir (WordPress Tema Özelleştiricisi gibi).

Bu kenar çubuğu, tasarımınızın çoğu bölümünün ayarlarını yöneteceğiniz yerdir. Örneğin, kenar çubuğunda bir pencere öğesi listesini görüntüleyebilir ve birini tasarımınızın üzerine sürükleyebilirsiniz. Ardından, kenar çubuğundaki seçeneklerini kullanarak widgetın stilini, içeriğini vb. özelleştirebilirsiniz.

Çoğu metin içeriği için satır içi düzenlemeyi de kullanabilirsiniz. Bu canlı önizlemeye tıklayıp yazabileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte Divi, Elementor’da hala bu özelliği desteklemeyen bazı metin parçaları olduğundan, satır içi düzenleme için biraz daha fazla destek sunar.

Elementor size Divi’nin sunduğu wireframe görünümünü vermez, ancak gerçekten kullanışlı bir navigator aracıyla birlikte gelir. Bu araç, Divi’nin katmanlar aracına çok benzer şekilde, size sayfanızın yapısının ana hatlarını verir. Ayrıca, hatırlamanıza yardımcı olması için öğeleri yeniden adlandırabilirsiniz.

Ek olarak, geri alma / yineleme, cihaz önizlemeleri, düzeltme geçmişi vb. gibi başka yararlı araçlar da elde edersiniz. Divi gibi, Elementor da sağ tıklamayı destekler ve diğer eylemlerin yanı sıra widgetları ve ayarlarını kopyalamanıza izin verir.

Genel olarak, Elementor Divi gibi kayan simgelere güvenmediğinden, Elementor arayüzü biraz daha temiz ve daha az yorucu bir his veriyor.

Divi vs Elementor Benzersiz Özellikler

Özellikler açısından, bu iki araç arasında pek çok örtüşme vardır. Örneğin, her iki araç da şunları sunar:

 • Görsel sürükle ve bırak arayüzleri
 • Tam tema oluşturma desteği
 • Dinamik veri desteği

Bununla birlikte, her eklentinin de bazı özel hileleri vardır. Bu bölümde, her bir oluşturucu için benzersiz olan özellikleri karşılaştıracağız.

Divi’nin Benzersiz Özellikleri

Divi’nin en benzersiz özelliklerinden biri, farklı modülleri birbirine karşı test etmenize olanak tanıyan yerleşik A/B testidir. Örneğin, farklı CTA düğmelerinin nasıl performans gösterdiğini test edebilirsiniz. Bu, pazarlama için çok yararlı bir araçtır, dolayısıyla daha iş odaklı kullanım durumlarında Divi için büyük bir avantajdır.

Google Optimize veya üçüncü taraf Split Test for Elementor eklentisini kullanarak Elementor’a A/B testi ekleyebilirsiniz, ancak Divi ile elde ettiğiniz sıkı yerleşik özellik kadar etkili değildir.

Form modülünün içinde de önemli bir fark vardır: koşullu mantık. Hem Divi hem de Elementor Pro esnek form widgetları sunarken, Divi’nin form widgetı yerleşik koşullu mantık içerirken Elementor Pro’da yoktur. Üçüncü taraf bir form eklentisi kullanmak istemiyorsanız, ancak gelişmiş formlar oluşturmak istiyorsanız, bu ekleme gerçekten güzel.

Divi, farklı WordPress kullanıcı rollerinin hangi modüllere ve ayarlara erişebileceğini kontrol etmenizi sağlayan kendi yerleşik rol düzenleyicisini de içerir. Müşteri siteleri oluşturuyorsanız, bunu müşterilerinizin hangi Divi özelliklerine erişebileceğini kontrol etmek için kullanabilirsiniz, böylece bir şeyi bozmazlar veya katkıda bulunanların sitenizde neler yapabileceğini kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

Elementor, bir bütün olarak Elementor arayüzüne erişim vermek veya erişimi kısıtlamak için temel bir rol düzenleyici içerir, ancak Divi’nin rol editörü kadar ayrıntılı değildir.

Son olarak, Divi hem eklenti hem de tema sürümüyle gelirken, Elementor yalnızca bir eklentidir. Elementor ekibi, Elementor Pro ile eşleştirmek için oluşturulmuş, Hello World adlı kendi hafif temasını ek olarak sunar.

Elementor’un Benzersiz Özellikleri

Elementor Pro’nun en benzersiz özelliklerinden biri Popup Builder’dır. Popup Builder ile, sitenizin herhangi bir yerinde görüntüleyebileceğiniz özel açılır pencereler tasarlamak için Elementor arayüzünü (ve tüm widgetlarını) kullanabilirsiniz.

Farklı tipte pop-up’lar (modal, bildirim çubuğu, sürgülü vb.) oluşturabilir ve ayrıca yaygın pop-up tetikleyicileri (sitede geçirilen süre, kaydırma derinliği vb.) kullanabilirsiniz. Ayrıca, pop-up’larınızın ne zaman görüneceğini kontrol etmek için ayrıntılı hedefleme kuralları alacaksınız.

Bu, e-posta tercihlerinden açılır iletişim formlarına, promosyonlara, oturum açma/kayıt olma ve çok daha fazlasına kadar her türden müşteri adayı oluşturma için kullanabileceğiniz süper esnek bir özelliktir.

Divi’ye açılır pencere yapısı ekleyen üçüncü taraf eklentileri bulabilirsiniz, ancak bu temel bir özellik değildir. Divi satın alımınız, pop-up’ları içeren Bloom e-posta katılım eklentisini de içerir. Ancak Bloom size bir sürükle ve bırak oluşturucu sağlamaz, bu nedenle Elementor Popup Builder için gerçek bir eşleşme değildir. Ayrıca, Divi’nin Bloom’u yalnızca kaydolma seçenekleriyle sınırlıdır, Elementor’u her türden pop-up oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Divi vs Elementor Fiyatlandırması

Fiyat karşılaştırması zor bir konudur çünkü Elementor bazı durumlarda daha ucuzken, Divi diğerlerinde daha ucuzdur. Dolayısıyla, her bir aracı nasıl kullanacağınıza bağlı olarak, biri diğerinden daha uygun maliyetli olabilir.

Ücretsiz Sürüm

Baştan başlayalım. Elementor, % 100 ücretsiz bir sürüm sunan tek eklentidir. Dahası, Elementor’un ücretsiz sürümü şaşırtıcı derecede esnektir. Sadece ücretsiz sürümle bile, harika görünen tasarımlar oluşturabilir ve en temel widgetlara erişebilirsiniz.

Dolayısıyla, amacınız işleri özgür tutmaksa, Elementor tek seçeneğinizdir. Ve bunda harikadır!

Premium Sürümler

Premium versiyonlar açısından, şu şekilde ortaya çıkıyor:

Elementor Pro, yalnızca tek bir web sitesi için bir kurucuya ihtiyacınız varsa daha ucuzdur. Birden fazla web sitesi için bir oluşturucuya ihtiyacınız varsa Divi daha ucuzdur.

Elementor Pro, her biri farklı sayıda site için beş adet bir yıllık lisans seçeneği sunar:

 • Bir site: 49$ / yıl
 • Üç site: 99$ / yıl
 • 25 site: 199$ / yıl
 • 100 site: 499$ / yıl
 • 1.000 site: 999$ / yıl

Elegant Themes ise planlarında sınırsız kullanıma izin veriyor. Bir yıllık lisans için, sınırsız kişisel ve müşteri web sitelerinde kullanmak için 89 ABD doları ödersiniz. Bunun ötesinde, satın aldığınız ürün yalnızca Divi’ye değil tüm Elegant Themes ürünlerine erişmenizi sağlar. Bu tek fiyat için şunlara erişebilirsiniz:

 • Divi teması
 • Divi Builder eklentisi
 • Ekstra temalar
 • Bloom eklentisi (e-posta tercihleri)
 • Monarch eklentisi (sosyal paylaşım)

Ömür Boyu Lisans

Son olarak, son bir önemli husus, lisans süresidir. Elementor yalnızca bir yıllık lisanslar sunar. Yani, destek ve güncelleme almaya devam etmek istiyorsanız lisansınızı her yıl yenilemeniz gerekir. Ek olarak, yenilemezseniz artık yeni Elementor Pro widgetları ekleyemezsiniz ancak tasarımlarınızdaki tüm mevcut Elementor Pro widgetları çalışmaya devam edecek.

Elegant Themes, aynı yıllık lisansı ve ömür boyu lisans seçeneğini sunar. Ömür boyu lisansla, ömür boyu kullanım, güncellemeler ve destek için tek bir sabit ücret ödersiniz.

Divi – Elementor Şablonları

Bu iki geliştiricinin en büyük avantajlarından biri, tasarımlarınıza sıfırdan başlamanıza gerek kalmaması için büyük şablon kitaplıklarıyla birlikte gelmeleridir. Bir şablonu içe aktarırsınız, ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde özelleştirirsiniz ve bunun gibi profesyonelce tasarlanmış bir web siteniz olur.

Her ikisinin de oldukça geniş şablon kitaplıkları var, ancak Divi, şablonlarının miktarı ve organizasyonu söz konusu olduğunda avantaja sahip.

Divi Şablonları

Mart 2021 itibarıyla Divi, 199 Düzen Paketine bölünmüş olarak içe aktarabileceğiniz 1500’ün üzerinde önceden oluşturulmuş şablonla birlikte gelir. Düzen Paketi, esasen tümü belirli bir web sitesi etrafında oluşturulmuş temalı bir şablon koleksiyonudur. Örneğin, ana sayfa için bir şablon, iletişim sayfası için başka bir şablon alabilirsiniz.

Ayrıca, daha sonra tekrar kullanmak üzere kendi tasarımlarınızı şablon olarak kaydedebilirsiniz.

Elementor Şablonları

Elementor’un şablonları, oluşturduğunuz içeriğin türüne bağlı olarak pek çok farklı tarzda gelir. Sayfaları tasarlama açısından iki tür şablon elde edeceksiniz:

 • Sayfalar: Bunlar tam sayfa şablonlardır. Elementor Pro ile yaklaşık 200 şablon elde edeceksiniz.
 • Bloklar: Bunlar, bir sayfanın bölümleri için bölüm şablonlarıdır. Tam bir sayfa tasarlamak için bunları LEGO gibi bir araya getirebilirsiniz.

Elementor ayrıca bazı şablonlarını, tıpkı Divi gibi eksiksiz bir web sitesi oluşturmaya yönelik temalı şablonlar olan şablon kitleri halinde düzenler. Bununla birlikte, Elementor, Mart 2021 itibariyle 25’ten daha az şablon seti sunuyor, ancak her ay yeni bir şablon seti yayınlıyorlar.

Ayrıca, Elementor’un şablon listesini teknik olarak daha da genişleten, pop-up’lar ve tema oluşturma için ayrı şablonlar alacaksınız. Ayrıca daha sonra yeniden kullanmak için kendi şablonlarınızı da kaydedebilirsiniz.

Divi vs Elementor Desteği

Hem Divi hem de Elementor, aktif lisansa sahip müşterilere 24/7 destek sunar. Genel olarak avantaj Divi’ye gidiyor çünkü destekle temasa geçmek için daha esnek seçenekler sunuyor.

Divi Desteği

Aktif bir lisansa sahip tüm Elegant Themes kullanıcıları 7 gün 24 saat premium destek alır. En büyük avantajlardan biri, Intercom aracılığıyla canlı sohbet desteği almanızdır.

Herhangi bir WordPress temasında veya eklentisinde canlı sohbet desteği bulmak oldukça nadir olduğu için bu büyük bir avantajdır.

Ayrıca, isterseniz eski forum destek sistemlerine de erişebilirsiniz. Forum sistemi yine de topluluk desteğine dayanır ancak Elegant Teams personeli artık soruları burada yanıtlamaz.

64.200’den fazla üyesi olan büyük resmi Divi Tema Kullanıcıları Facebook grubu aracılığıyla da topluluk desteği alabilirsiniz.

Elementor Desteği

Elementor’un ödeme yapan müşterileri biletler aracılığıyla 7/24 premium destek alacak. Ayrıca Elementor, temel özellikleri nasıl kullanacağınızı, yaygın sorunları nasıl gidereceğinizi vb. göstermek için ayrıntılı bir herkese açık bilgi tabanına sahiptir.

Elementor ayrıca Facebook’ta 98.000’den fazla üyeden topluluk desteği alabileceğiniz büyük bir resmi gruba sahiptir. Bu, hem ücretsiz hem de ücretli Elementor kullanıcıları için iyi bir seçenektir.

Facebook topluluklarında o kadar çok insan olduğu için, Facebook topluluğunda genellikle bir sorun göndererek destekden aldığınız yanıttan daha hızlı bir yanıt alırsınız.

Divi vs Elementor: Hangisini Seçmelisiniz?

Sonuçta, net bir kazanan yok, bu yüzden bu araçların her ikisi de çok başarılı. Bu gerçekten bütçenize, hangi özelliklere değer verdiğinize ve hangi arayüzü tercih ettiğinize bağlıdır.

Elementor, muhtemelen başlamak için en iyi yerdir, çünkü daha yeni başlıyorsanız ücretsizdir. Elementor’un ücretsiz sürümünü nasıl kullandığınızı görebilir ve sizin için çalışıyorsa, hiç para harcamadan harika bir araca sahip olursunuz.

Ödemeye istekliyseniz, bu daha zor bir karardır.

Öncelikle, her bir aracın arayüzlerini göz önünde bulundurun. Bazı insanlar birini ya da diğerini tercih eder, bu yüzden seçim yapmanın bir yolu olur. Her arayüzü şu şekilde test edebilirsiniz:

 • Divi Builder’ın canlı web demosunu kullanma
 • Elementor’un ücretsiz sürümünü yükleme

Her ikisi de size en üst düzey stil ve tasarım seçenekleri sunar, bu nedenle orada birini kazanan ilan etmek zordur. Elbette, küçük özellik farklılıkları vardır, ancak bunlar çoğu insanı etkilemeyecektir.

İkinci olarak, sizi bir yöne itebilecek benzersiz özellikler olup olmadığını düşünün. Örneğin, bir pazarlamacıysanız Divi’nin yerleşik A/B testine gerçekten değer verebilirsiniz.

Öte yandan, pazarlamacılar, e-posta tercihlerinden promosyonlara, anketlere ve daha fazlasına kadar her şey için çok yönlü bir araç olan Elementor Popup Builder’a da değer verecek.

Performans açısından, Elementor’un hafif bir avantajı var. Yani performans sizin için 1 numara ise, bu Elementor’un lehine bir noktadır. Elbette, performans sizin için çok önemliyse, ilk etapta görsel bir oluşturucu kullanmayı yeniden düşünmek isteyebilirsiniz, çünkü yerel blok sistemini kullanmak neredeyse kesinlikle daha hızlı bir site elde etmenize yardımcı olacaktır.

Son olarak, fiyatlandırma var. Tek bir site için Elementor Pro daha ucuzdur. Ancak, birden fazla site için ve uzun vadeli bir perspektiften bakıldığında, Divi’nin paranın karşılığını alması açısından iki büyük avantajı vardır.