Dinamik WordPress Bloklarının Sunucu Tarafında Oluşturması

Hafta sonu David Gwyer, blok eklentileri için özel sunucu tarafında oluşturma bileşenini duyurdu.

WPGO Plugins’in kurucu ortağı, öncelikle kendi eklentileri içindeki dinamik bloklar için oluşturma sürecini hızlandırmak için bileşenini oluşturdu. Ancak, şimdi bu bileşeni WordPress topluluğundaki diğer blok geliştiricileri için yayınladı.

Çoğu blok statiktir. Çıktıları aynı kalır ve değiştirilmesine gerek yoktur. Ancak bazı bloklar dinamiktir, çıktılarının, çıktı oldukları bağlam veya WordPress sistemindeki diğer değişiklikler gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak değişmesi gerekir. Örneğin, En Son Gönderiler bloğu dinamiktir çünkü görüntülediği gönderiler yeni yazılar yazıldıkça değişir. Statik bir blok olarak çıktılarsa, son kullanıcının her yeni gönderi yazıldığında bloğu güncellemesi gerekir. Bu nedenle, dinamik bloklar, sunucu tarafından düzenleyicide ve ön uçta oluşturuldukları için kullanışlıdır.

Sunucudan oluşturma ile ilgili sorun, özellikle kullanıcı belirli bir blokta art arda birkaç seçenek değişikliği yapıyorsa, bunun yavaş olabilmesidir. Her değişiklikle birlikte blok yeniden oluşturulmalıdır. Dinamik bloklarla ilgili temel deneyim ideal olmamıştır.

Gwyer’in yeni bileşeni GitHub üzerinden edinilebilir. Projenin çok az kodu var ve birincil JavaScript dosyası 4kb’nin biraz üzerinde. WordPress’in mevcut öğesine benzer şekilde çalışan yeni bir bileşeni sunar. Blok geliştiricileri, hızlı bir test için bu sürüme geçmekte biraz sorun yaşamalıdır.