Destek Forumu Kullanıcılarının Yetkileri Gelişiyor

Kullanıcılar, WordPress destek forumu konuları üzerinde hangi düzeyde kontrole sahip olmalıdır?

Mika Epstein tarafından Make Support blogunda açılan yakın tarihli bir tartışmanın ortasında yatan soru budur. Amaç, özel veya ayrıcalıklı bilgileri halka açık forumlara gönderdiklerinde kullanıcılara daha fazla güç vermektir.

Teklif iki yönlüdür. Bir fikir, kullanıcılara oluşturdukları konuları silme veya “arşivleme” üzerinde tam kontrol sağlamaktır. Bu, en azından onu genel görünümden çıkarır. Denklemin ikinci kısmı, kullanıcıların konularını düzenlemek için gereken süreyi uzatacaktır.

Şu anda, kullanıcılar yayınladıktan sonra bir saat boyunca konuları düzenleyebilir. Çoğunlukla bu makuldür ancak, kullanıcıların yanlışlıkla hassas verileri gönderdiği ve daha sonra kaldırması gereken bazı durumlar vardır. Bir saatleri dolduktan sonra, düzenleme için tek çözüm bir forum moderatörü ile iletişime geçerek WordPress destek ekibinin yükünü arttırmaktır. En kolay çözüm, düzenleme süresini uzatmaktır.

Konuları düzenlemenin en büyük dezavantajı, cevapların bağlam dışı kalacak kadar değiştirilebilmesidir. Bu, tartışmaları, özellikle de daha fazla yanıtı olan daha uzun tartışmaları takip etmeyi zorlaştırabilir. Bununla birlikte, WordPress forumlarının doğası gereği uzun biçimli tartışmalar yerine destek amaçlı olduğu düşünüldüğünde, düzenleme süresini artırmak zarar vermemelidir. Kullanıcıların hataları düzeltmesine ve forum moderatörleri üzerindeki yükü hafifletmesine yardımcı olmalıdır. Sınırın üç ila yedi gün arasında artırılması için öneriler var.

WordPress’in kullanıcı tabanı son on yılda değişti. 10 yıl önceki ortalama bir kullanıcı, özel bilgileri – veya yasal olarak paylaşmalarına izin verilmeyen bilgileri – halka açık forumlara bırakmayacak kadar teknoloji konusunda bilgiliydi. Kullanıcılar artık sitelerinin her yönünü yöneten web yöneticisi değiller. Teknik bilgisi olmayan yazılımları başlatmak için tek tıklamayla yüklemeler kullanıyorlar. Bir hata ayıklama günlüğü ile sunucu bilgisi arasındaki farkı bilmiyorlar. Bu kötü bir şey değil – daha fazla WordPress kullanıcısı, yayıncılığı demokratikleştirme hedefine daha çok yaklaşıyoruz. Ancak, WordPress kullanıcılarının yapısı, birçoğunun yapmamaları gereken bilgileri yayınladıklarının farkında olmayabilecekleri bir noktaya büyük ölçüde değişti.

Yük nihayetinde forum moderatörlerine düşüyor. Tüm temizliği onlar yapıyor ve zaman zaman ayak uydurmak çok zor olabilir.

Bu tartışmanın katalizörlerinden biri geçen haftadan bir forum konusuydu. Epstein, “Birisi tam olarak ‘özel’ olmayan ancak onları paylaşmak için yasal sıkıntıya sokabilecek bilgiler yayınlamıştı,” diye yazdı. “Bunu, muhtemelen halka açık olmaması gereken bilgileri içeren bir hata ayıklama günlüğü yayınlayarak yaptılar.”