Classic Widgets Eklentisi Yayınlandı

WordPress, Classic Widgets adlı bir çekirdek eklenti yayınladı. Bu eklenti son kullanıcıların yaklaşan blok tabanlı widget sistemini devre dışı bırakmasına olanak tanır. Eklenti açıklamasına göre 2022’ye kadar destek bekleniyor.

Geçen ay bir demoyu takiben küçük bir çekirdek lider grubu tarafından karar verilen WordPress 5.8, Tam Site Düzenleme projesinden birkaç alt bileşen yayınlanacak. FSE, kullanıcılara sitelerinin tasarımı ve düzeni üzerinde daha geniş kontrol sağlayan birkaç bağımsız bölümden oluşuyor. Bu parçalardan biri, widget sisteminin elden geçirilmesidir.

Widget’lar bir gün platformun eski bir özelliği olacak ancak, yakın zamanda yok olmayacaklar. WordPress’in blok öncesi döneminden FSE’nin tüm alt bileşenlerinin nihai birleşimine geçiş sırasında, kullanıcılar ve tema geliştiricileri bazen daha küçük basamak taşlarına ihtiyaç duyacaklar. Blok tabanlı widget’lar, kullanıcılara tam bir blok tabanlı deneyime dalmadan, gönderi içerik alanının dışındaki bloklarla çalışmanın daha fazla yolunu sunuyor.

Bu WordPress kullanıcı topluluğundaki birçok kişinin yeni bir bağlamda ilk kez bloklara maruz kalacağı zamandır. WordPress 5.0’da başlatılan düzenleyici, yalnızca yayın içeriğine odaklandı. 5.8’deki widget sistemi, klasik kenar çubuklarını block sistemine dönüştürür. Kısacası, kullanıcılar herhangi bir kenar çubuğuna herhangi bir bloğu yapıştırabilecekler.

Bu, uzun vadede kullanıcıların, özellikle de hala tüm kullanıcıların çoğunluğu olan klasik temaları kullananların geçişinde hoş bir adımdır. Bununla birlikte, Classic Widgets eklentisinin gerekli olacağı durumlar vardır. En büyüğü, bozuk temalar veya ilginç çıktılar ve kullanıcılar basitçe eski sistemi tercih edecek.

Çekirdek geliştirme ekibinin neden blok tabanlı widget’ların tüm temalarla çalıştığından emin olmadığını merak edenler için, bunun nedeni iki sistemin tam olarak aynı olmamasıdır. Ayrıca, her tema tasarımı kenar çubuğu çıktısını kendi yöntemiyle işler. %100 kapsama sağlamanın bir yolu yoktur.

Eklentide ayar ekranı veya yapılandırılacak herhangi bir şey yoktur. Bu bir ayarla ve unut eklentisidir. Amacı, kullanıcıları aşina oldukları geleneksel widget sistemine döndürmektir.

Yeni blok tabanlı widget sistemini kullanmaya başlarsanız, eklentiyi etkinleştirdikten sonra tüm widget bloklarınızı kaybedersiniz. Geri dönüş yok, bu yüzden istediğinin bu olduğundan emin olmalısınız. Fikrinizi değiştirirseniz ve eklentiyi devre dışı bırakırsanız eski bloklar yeniden görünmeyecektir.

Bununla birlikte, eklenti etkinken temanızın kenar çubuklarına geleneksel widget’lar eklerseniz, onları kaybetmezsiniz. Eklentiyi devre dışı bırakırsanız, hem ön hem de arka uçta görünmeye devam edecekler.

Site Footer