Chrome ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR Hatası

Belirli bir web sitesine erişememek, özellikle anlamadığınız bir hata mesajı ile karşılaştığınızda sinir bozucu bir deneyim olabilir. Örneğin, web’e göz atarken karşılaşabileceğiniz yaygın bir sorun ‘ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR’.

Bu mesaj ilk başta göz korkutucu bir şekilde teknik ve karmaşık görünse de, aslında oldukça basittir. Hatanın ne anlama geldiğini anlamak çözmeyi çok daha kolay hale getirebilir. Ne ile uğraştığınızı öğrendikten sonra, bununla başa çıkmak için kullanabileceğiniz birkaç hızlı teknik vardır.

Bu yazıda, Google Chrome’daki SPDY protokolünün ne olduğunu ve ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR’un ne anlama geldiğini açıklayacağız. Ardından, bu hatayı düzeltmek için kullanabileceğiniz yöntemleri keşfedeceğiz.

Google Chrome’da SPDY’ye Giriş

ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR mesajının ne anlama geldiğini ve nasıl çözüleceğini tartışmadan önce, ilk olarak SPDY’nin ne olduğunu anlamaya yardımcı olur. Özetle, SPDY bir Google Chrome ağ protokolüdür.

SPDY, HTTP etkin web sayfalarının güvenliğini güçlendirmeye yardımcı olmak için oluşturuldu. HTTP ayrıca tarayıcılar ve sunucular arasında iletişim ve bağlantı sağlayan bir web protokolüdür. SPDY’deki “s”, “hızlı” anlamına gelir ve protokolün web sayfası yükleme sürelerini artırmaya ve gecikmeyi azaltmaya yardımcı olmak üzere tasarlandığını gösterir.

SPDY’nin bazı ek faydaları şunlardır:

  • Düşük bant genişliği kullanımı
  • Geliştirilmiş performans
  • Daha İyi Kullanıcı Deneyimi (UX)

SPDY, web trafiğini ve verilerini sunucudan çıktıktan sonra değiştirirken, işlemdeki bant genişliği kullanımını optimize eder. Sonuç, kullanıcılar için daha hızlı bir deneyim olabilir. HTTP ile ilişkili bazı yaygın sorunların çözülmesine de yardımcı olabilir. Örneğin, HTTP bir kerede yalnızca bir öğe alır, ancak SPDY bir kerede birden fazla indirme alır.

Chrome’da ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR’u anlama

Web’de gezinirken karşılaştığınız hata mesajlarından bazıları, erişmeye çalıştığınız siteyle ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Diğer zamanlarda, kullandığınız İşletim Sistemi ile ilgili bir sorun olduğunu gösterirler. İyi haber şu ki, web sitesinde hatayı tetikleyen bir sorun yok. Ayrıca bu sorunun kökünü daraltır ve sizi çözüme o kadar yaklaştırır.

Kötü haber şu ki, kullandığınız tarayıcıda açıkça bir sorun var. Bu sorun yalnızca şu anda kullanmaya çalıştığınız siteyi değil, gelecekte başkalarını da etkileyebilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, SPDY protokolü Chrome’a ​​özgüdür. Bu nedenle, ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR hatası Chrome’a ​​özgü bir sorundur. Diğer tarayıcılarda görülmez.

Ziyaret etmeye çalıştığınız web sayfasının kullanılamadığını gösteren ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR hatası göründüğünde, SPDY protokolünün artık tarayıcıda desteklenmediği anlamına gelir. Bu, çoğunlukla Gmail veya YouTube gibi Google’a ait bir web sayfasını ziyaret etmeye çalışıyorsanız gerçekleşir. Bununla birlikte, bunun alakasız web sitelerinde gerçekleşmesi de mümkündür.

Chrome’da ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR Nasıl Onarılır

Artık ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR mesajının ne olduğunu bildiğinize göre, nasıl düzeltileceğini öğrenmenin zamanı geldi. Bu, Chrome’a ​​özgü bir sorun olduğundan, sorunu yalnızca Chrome üzerinden çözebileceğinizi unutmayın. Başka bir tarayıcıda aşağıdaki adımları izlemeye çalışmak etkisiz olacaktır.

Tarayıcınızı Güncelleme ve Yeniden Başlatma

ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR mesajını çözmek için atmanız gereken ilk adım tarayıcınızı güncellemek ve yeniden başlatmaktır. Bu basit görünebilir, ancak bazen rahatsız edici mesajı ortadan kaldırmak ve ziyaret etmeye çalıştığınız siteye erişmenizi sağlamak için gereken tek şey budur.

Bunu yapmak için tarayıcınızdan çıkmanız yeterlidir. Ardından tekrar açın ve aynı web sitesine erişmeyi deneyin. Bunun hızlı bir çözüm olduğunu ve hatayı geçici olarak çözse bile, aşağıdaki yöntemlerden bazılarını kullanarak altta yatan soruna bakmak isteyebilirsiniz.

Tarayıcınızı yeniden başlattıktan sonra hala ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR ile karşılaşıyorsanız, güncellemeniz gerekebilir. Chrome tarayıcınızın güncel olup olmadığını kontrol etmek için tarayıcınızın sağ üst köşesindeki üç dikey noktayı tıklayın. Ardından Yardım> Google Chrome Hakkında’ya gidin. Bu sizi bir ‘hakkında’ sayfasına götürecektir. Hangi Chrome sürümünü kullandığınızı söyleyecek ve gerekirse tarayıcıyı güncellemeye başlayacaktır. İşlem tamamlandığında Yeniden Başlat düğmesine tıklayın. Ardından, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için web sitesini tekrar ziyaret etmeyi deneyin.

Google Chrome’un Gizli Modunu kullanın

Başka bir basit ama genellikle etkili çözüm, tarayıcınızı ‘gizli’ modda kullanmaktır. Bunu yapmak için tarayıcınızın menüsünü seçin ve Yeni gizli pencere’yi tıklayın.

Buraya ulaşmak için klavyenizdeki Ctrl + Üst Karakter + N tuşlarını da kullanabilirsiniz. Gizli mod etkinleştirildikten sonra, erişmeye çalıştığınız sitenin URL’sini arama çubuğuna girin. Sorun devam ediyorsa bir sonraki yönteme geçin.

Çözülmüşse, siteye erişebileceksiniz. Ancak, tarayıcınızı yeniden başlattığınızda olduğu gibi, bunun sadece geçici bir düzeltme olduğunu unutmayın. Bu yüzden hatanın altında yatan nedenle başa çıkmanın birkaç potansiyel yolunu okuyun.

Tarama Önbelleğinizi Temizle

Tarayıcınızı yeniden başlattıktan ve gizli modu kullandıktan sonra bile web sayfası hala kullanılamıyorsa, tarayıcınızın önbelleğini temizlemeyi deneyebilirsiniz.

  1. Chrome’da Ayarlar’a gidin ve ardından aşağı kaydırın.
  2. Sayfanın altındaki Gelişmiş bağlantısını tıklayın.
  3. Bu, daha fazla ayar içeren bir açılır menü açar.
  4. Tarama verilerini temizle’yi seçin.
  5. Ardından, iki sekmeli yeni bir pencereye yönlendirileceksiniz: Temel ve Gelişmiş. Temel sekmesinde kalmanızı öneririz. Bu şekilde, tarayıcı şifrelerinizi koruyacak, verileri otomatik dolduracak vb.
  6. Verileri temizle’yi seçin ve tarayıcıya çalışması için birkaç dakika verin.

İşlem tamamlandığında, tarayıcınızı yeniden başlatın ve hatanın hala görünüp görünmediğini kontrol edin.

SPDY Pods Temizleme

ERR_SPDY_PROTOCOL_ERROR’u çözebilecek başka bir çözüm de ‘SPDY pods’ temizlemektir. Bunu yapmak için Chrome tarayıcınızı açın ve aşağıdakileri yazın veya kopyalayıp URL çubuğuna yapıştırın ve Enter tuşuna basın.

chrome://net-internals/#events&q=type:SPDY_SESSION%20is:active

Oradan, soldaki gezinme panelinde bulunan Soketler’i tıklayın. Oradayken, “Flush socket pods” düğmesine tıklayın. Ardından, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için hatayı tetikleyen siteyi ziyaret etmeye çalışın.