Chrome 90 HTTPS Güncellemesi

Chrome’un yakında çıkacak olan 90 sürümü, adres çubuğunda varsayılan olarak https:// kullanacak. Buda güvenlik ve yükleme hızında önemli bir iyileşme sağlayacaktır.

Google’ın 2014’te HTTPS’nin arama sonuçlarında bir sıralama sinyali olarak kullanılacağını duyurmasının ardından HTTPS kullanımı son altı yılda önemli ölçüde arttı. Şubat 2021’de W3Techs, web sitelerinin %82,2’sinin geçerli bir SSL sertifikası kullandığını tespit etti. Bugün, Chrome’da yüklenen sayfaların %98’inden fazlası, varsayılan protokol olarak HTTPS kullanmaktadır.

Şu anda, bir kullanıcı “example.com” gibi protokol belirtmeden bir siteyi adres çubuğuna her yazdığında, Chrome varsayılan olarak HTTP kullanır ve ardından HTTPS denemek zorundadır.

Chrome 90’daki güncelleme, Chrome kullanıcıları için iyi bir haber çünkü ilk yüklemeden sonra yeniden yönlendirme döngüsünü keserek HTTPS’yi destekleyen siteler için yükleme hızını artırıyor.

WordPress site sahipleri, bu değişikliğin getirdiği hız artışından yararlanmak için sitelerinin HTTPS kullandığından emin olmak isteyeceklerdir. Neyse ki, henüz geçiş yapmamış olanlar için en yeni 5.7 sürümü, tek bir düğmeyle güncelleme yapmayı kolaylaştırıyor. WordPress, sitenin barındırma ortamının HTTPS’yi destekleyip desteklemediğini algılayabilir ve ardından Site Sağlığı ekranı aracılığıyla tek tıklamayla bir güncelleme işlemi sunar. Mümkün olduğunda karma içerik yeniden yazımlarını bile yönetir, böylece site sahiplerinin taşındıktan sonra bir grup bozuk bağlantıya sahip olma konusunda endişelenmeleri gerekmez.

Chrome 90, Mart ortasında beta sürümüne geçti. Kararlı sürümün 13 Nisan 2021’de yayınlanması hedefleniyor.

Site Footer