CC Search, WordPress.org’da Yayınlanacak

Automattic, CC Search ekibinin birkaç üyesine sponsor olmaya başlayacağından, Creative Commons arama motoru yakında WordPress.org’un bir parçası olacak.

Arama motoru şu anda Creative Commons lisansları veya kamu malı kapsamında 45’ten fazla farklı kaynağı bir araya getiren 500 milyondan fazla görüntü, ses ve video sunuyor.

Matt Mullenweg, satın alma işlemini kişisel blogunda duyurdu ve CC Search’ün “WordPress projesine katılacağını” söyledi. Temalar ve eklentiler gibi WordPress türevi ürünlerde kullanılmak üzere GPL uyumlu görseller bulmak için değerli bir kaynak sağlayarak topluluğa büyük bir fayda sağlayacaktır. Mullenweg, CC aramayı WordPress.org’a derinlemesine entegre etmenin sadece ilk adım olduğu uzun vadeli bir plana işaret etti.

Unsplash referansı, şirketin ilk olarak kamuya açık alanda paylaşılan görüntüleri sunarak kendisine bir isim edindikten sonra 2017’de CC0 lisansını bıraktığı tartışmalı lisans değişikliklerini takip ediyor. Unsplash’in bu CC0 görüntülerini farklılaştırmak için API’sını kullanmayı reddetmesi nedeniyle bu çalışma gövdesi gizlendi. Temmuz 2020’de Unsplash resmi WordPress eklentisini başlattıktan sonra tartışma yenilendi. Bazı kullanıcılar, özellikle Unsplash’ın Getty Images tarafından satın alınmasından sonra, şirketin gelecekte lisansını ve şartlarını değiştirme istekliliği konusunda endişeli.

Creative Commons araması, GPL ile uyumlu CC0 lisanslı görüntüleri bulabileceğiniz birkaç yerden biri olmaya devam ediyor. CC Search’ün WordPress.org’da yeni bir yuva bulmasıyla ilgili bu haberin Automattic’in Unsplash’tan çok daha kısıtlayıcı lisanslara sahip başka bir görüntü kitaplığı olan Pexels ile ilişkisini nasıl etkileyeceğini görmek ilginç olacak. Pexels’e erişim 2018’de WordPress.com’a eklendi ve aynı zamanda Jetpack ile entegre edildi.

Mullenweg’in duyurusu, CC aramanın birkaç hafta içinde WordPress.org’da yayınlanacağını ve yayınlanacağını tahmin ettiğini söyledi. Creative Commons’tan işe alınan yeni Automattic çalışanlarının katkıları, şirketin Beş Gelecek için taahhüdünün bir parçası olarak şirket tarafından desteklenecek.

Site Footer