Blok İsimlendirme Sorunları

4 Mayıs’ta StudioPress geliştirme ekibi, Atomic Blocks eklentisinde (artık Genesis Blocks olarak yeniden adlandırıldı) küçük ama önemli bir kullanıcıya dönük değişiklik yaptı.

Blok başlıklarından “AB” markasını kaldırdı. Bu küçük güncelleme AB Accordion ve AB Button gibi blok başlıklarını sırasıyla Accordion ve Button olarak değiştirdi. Yüzeyde, bu değişiklik muhtemelen projedeki geliştiriciler için küçük bir sonuç gibi görünüyordu. Ancak, en az bir kullanıcı için çok büyük bir iş yükü yarattı.

Kullanıcılar GitHub kod güncellemerini sürekli olarak takip etmedikçe, bu güncellemeyi kaçıracaklardı. Görünüşte alakasız bir destek için birkaç başka kod değişikliğiyle birlikte ekip, “Blok başlıklarından gereksiz ‘AB’yi kaldır” yazan bir mesaj bıraktı.

Değişiklik, bir gün sonra başlatılan eklentinin 2.8.2 sürümüne dönüştürüldü.

Sorun, değişiklik günlüğünde bunu belirten bir mesaj olmamasıydı. Kullanıcıların, eklentiden gelen blokların yeniden adlandırıldığına dair hiçbir göstergesi yoktu. Tipik olarak, eklenti ekibi, başka türlü değişmeyen başlıklardan sadece “AB” önekini çıkardığı için bu büyük bir sorun olmazdı. Ancak, bu blokların başlıklarından biri temel bir blok başlığıyla eşleşirse ne olur?

Marcus Tibesar’ın karşılaştığı sorun buydu. AB Düğme bloğu aniden Düğme bloğu haline geldi. Çekirdek WordPress Düğmesini kullandığını düşünerek, site genelinde bunu liberal bir şekilde kullandı. StudioPress eklentisini Genesis Blocks olarak yeniden markaladıktan sonra eklentiyi bırakma kararını verdi ama temizlemesi zor oldu.

Teorik olarak, yalnızca Atomik Bloklardan bilerek kullandığı kalan blokları güncellemesi gerekiyordu. Ancak, kendi hatası olmaksızın yazılarına ve sayfalarına farkında olmadan eklediği bloklarla sıkışıp kalmıştı.

Bu özel senaryo daha da kötüleştirildi çünkü 31 Mart’ta yayınlanan WordPress 5.4 yeni bir Buttons (çoğul) bloğu getirdi. Eski tek Düğme bloğu normal yerleştiriciden kaldırıldı. Tüm blok adlandırma sorunları bu kadar karmaşık olmasa da, şu soruyu hala akla getiriyor: Eklenti yazarları bu tür kullanıcı deneyimi sorunlarına neden olmaktan nasıl kaçınabilir?

StudioPress’i suçlamak kolaydır ve ekip, değişiklik olduğunda net olmadığı için belki de suçlanabilir. Bununla birlikte, bu, daha büyük WordPress topluluğunun çözmesi gereken birkaç şeyi ortaya çıkarır. Birincisi, eklenti yazarlarının blokları için tutarlı, önekli bir adlandırma şeması kullanmaları gerekip gerekmediğidir. İkincisi, WordPress’in sorunları azaltmak için neler yapabileceğidir.