Bloglar için En İyi WordPress Eklentileri

İster ilk WordPress blogunuza başlıyor olun ister mevcut bir blogunuzu geliştirmek istiyor olun, eklentiler yardımcı olabilir. Ancak, bloglar için en iyi WordPress eklentisini bulmak zor olabilir. Çok fazla eklenti kullanmak, özellikle eski olan eklentiler blogunuzda sorun yaratabilir.

via GIPHY

Bu nedenle, eklentiler eklerken stratejik ve seçici olmak önemlidir. Blogunuzun tasarımını, görünümünü ve işlevselliğini geliştirmenize yardımcı olabilecek çok sayıda ücretsiz WordPress eklentisi vardır.

Bu yazıda, bloglar için WordPress eklentilerinin önemini ve hizmet ettikleri birçok amacı tartışacağız. Ardından, blog yazarlarının sahip olması gereken bazı WordPress eklentisi inceleyeceğiz.

Eklentiler WordPress’de Ne Rol Oynar?

WordPress, en popüler İçerik Yönetim Sistemi’dir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Sınırlı teknik bilgi ile bile bir blogu başlatmayı ve yönetmeyi hızlı ve kolay hale getiren esnek, kullanıcı dostu bir platformdur.

WordPress, bloglamanın temel görevlerini gerçekleştirmenizi sağlayan çok sayıda yerleşik özellikle donatılmıştır. İlgi çekici içerik oluşturabilir ve paylaşabilir, multimedya öğelerini dahil edebilir, etiketler ve kategoriler atayabilirsiniz. Ayrıca, sahip olduğunuz blog türüne göre birçok WordPress teması arasından seçim yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, temalar çok çeşitli tasarım ve özelleştirme seçenekleri sunarken, operasyonel açıdan sadece belirli bir noktaya ulaştırabilir. Blogunuzu öne çıkarmak ve pazarlama hedeflerinize en iyi şekilde hizmet etmek için eklentilere ihtiyacınız var.

Basitçe söylemek gerekirse, eklentiler hem görünümünü hem de işlevselliğini geliştirmek için WordPress sitenize ekleyebileceğiniz uzantılardır. WordPress Eklenti Dizini binlerce seçenek sunar, birçoğunun kurulumu kolaydır ve bloglar için en iyi WordPress eklentilerinden bazıları ücretsizdir. WordPress eklentileri, blogunuzun işlevselliğini, kurulumunuzla birlikte gelen sınırlayıcı, yerleşik özelliklerin ötesine genişletmenize olanak tanır.

Blogunuz WordPress Eklentilerini En İyi Nasıl Kullanabilir?

Neredeyse her şey için bir eklenti bulabilirsiniz. WordPress blogunuzun amacı ve hedefleri ne olursa olsun, eklentiler bunları aksi takdirde yapabileceğinizden daha hızlı elde etmenize yardımcı olabilir.

 • Tasarım seçeneklerinizi genişletebilirsiniz. İster sonsuz bir kaydırma, bir ana sayfa kaydırıcısı, isterseniz başka bir şey olsun, sitenize tasarım geliştirmeleri eklemek için eklentileri kullanabilirsiniz.
 • Kullanıcı katılımını artırın ve aboneler oluşturun. Kaydolma, iletişim formlarından potansiyel müşteri oluşturma ve içerik pop-up’larına kadar, trafiği artırmaya ve dönüşümleri artırmaya yardımcı olabilecek birçok eklenti vardır.
 • Ziyaretçi davranışını anlayın. Analytics eklentileri, ziyaretçi davranışını izlemeyi ve özel, hedeflenmiş içerik oluşturmak için kullanabileceğiniz anlamlı bilgiler toplamayı kolaylaştırır.
 • SEO geliştirin. Blogunuza trafik çekmek istiyorsanız bir SEO stratejisine ihtiyacınız var. WordPress eklentileri, arama motoru görünürlüğünüzü artırmak için sağlam bir SEO stratejisi oluşturmayı ve uygulamayı kolaylaştırır.
 • Erişiminizi ve marka bilinirliğini artırın. Erişiminizi genişletmek ve kitlenizi büyütmek için blog içeriğinizi sosyal kanallarda paylaşmak için sosyal medya eklentilerini kullanabilirsiniz.
 • Performansı arttırın. Optimizasyon eklentileri sayfa yükleme sürelerini ve genel site performansını artırır.
 • Güvenliğinizi güçlendirin. Kötü amaçlı yazılım taramasından düzenli güncellemeler ve yedeklemeler gerçekleştirmeye kadar eklentiler, güvenlik açıklarını ve güvenlik risklerini en aza indiren temel bakım görevlerini gerçekleştirebilir.

Eklentiler, temel ve basit bir blogu dinamik ve ilgi çekici bir bloga dönüştürmenizi sağlar. Bunları, WordPress blogunuzun genel değerini ve kalitesini önemli ölçüde yükseltmek için kullanabilirsiniz.

Bloglar için En İyi WordPress Eklentileri

Şimdi eklentilerin sayısız faydalarını daha iyi anladığımıza göre, düşünmeye değer olanlara bakmanın zamanı geldi. Aşağıda bloglar için en iyi WordPress eklentilerinden on tanesini tartışacağız.

Jetpack

Blogunuzu olabildiğince iyi hale getirmek için çok fazla zaman ve enerji harcarsınız. Bu yüzden düzgün bir şekilde korunduğundan emin olmak önemlidir.

Ne yazık ki, bir şeyin ne zaman yanlış gidebileceğini asla bilemezsiniz. Kötü amaçlı yazılım ve diğer siber suçlar, blogunuza zarar verebilir ve tüm sıkı çalışmanızı yok edebilir. Riskinizi en aza indirmek için bir güvenlik eklentisine ihtiyacınız vardır.

Beş milyondan fazla kurulumuyla Jetpack eklentisi, bloglar ve diğer birçok web sitesi türü için en popüler ve yaygın olarak kullanılan WordPress eklentileri arasındadır:

Bu eklenti blogunuzun güvenliğini artırmaya yardımcı olabilir. Site korumasını izlemek ve otomatikleştirmek için çok yönlü bir yaklaşım gerektirir.

Jetpack’in özellikleri arasında:

 • Spam filtreleme
 • Kötü amaçlı yazılım taraması
 • Kaba kuvvet saldırı koruması
 • Güvenli giriş ve iki faktörlü kimlik doğrulama
 • Kesinti izleme

Kaba kuvvet koruması, kesinti izleme ve e-posta desteği özelliklerinden yararlanmak için Jetpack’in ücretsiz sürümünü indirebilirsiniz. Bununla birlikte, gelişmiş yetenekler sunan premium planlar da vardır.

WP Forms

İletişim formları, okuyucuların sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırmak amacıyla blogunuza eklemek için yararlı varlıklardır. İletişim formları ayrıca hedef pazarlama için kullanılacak ziyaretçi bilgilerini toplamanızı sağlar.

WP Forms güçlü bir iletişim formu eklentisidir. Birkaç dakika içinde karmaşık formlar oluşturmanıza olanak tanıyan kullanıcı dostu bir sürükle ve bırak form oluşturucu içerir. Eklentiyi yükledikten ve etkinleştirdikten sonra, iletişim formlarınızı doğrudan gösterge tablonuzdan kolayca özelleştirebilirsiniz.

WP Forms eklentisinin özellikleri şunları içerir:

 • Herhangi bir cihaz ve ekran boyutu için çalışan duyarlı formlar
 • Önceden oluşturulmuş şablonlar ve tasarımlar
 • Kenar çubukları ve widget’lar da dahil olmak üzere sitenizde herhangi bir yere form eklemek için kolay gömme seçenekleri
 • Anket, kayıt ve ödeme formları

Ücretsiz sürümü buradan indirebilirsiniz, ancak tüm form özelliklerini kullanmak istiyorsanız, premium bir plan satın almanızı öneririz.

WP Rocket

Blogunuzda ne kadar çok içeriğiniz olursa sayfalarınızın yüklenmesi o kadar uzun sürebilir. Bu, özellikle büyük dosya boyutlarına sahip çok sayıda yüksek kaliteli görüntü kullanıyorsanız doğrudur.

Yavaş yükleme sürelerine sahip siteler yalnızca Kullanıcı Deneyimine zarar vermekle kalmaz, seo durumunuzu da olumsuz etkileyebilir. Site hızı, Google tarafından dikkate alınan en önemli faktördür. Bu nedenle, hız optimizasyonunu bir öncelik haline getirmek önemlidir.

Bunu yapmak için, WP Rocket gibi bir önbellek eklentisi kullanmanızı öneririz. WP Rocket, ‘önbellek önyükleme’ yoluyla blog sayfalarınızın yüklenme süresini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca dosya sıkıştırmaya yardımcı olur.

WP Rocket’in özellikleri arasında:

 • Sayfa ve tarayıcı önbelleği
 • Veritabanı optimizasyonu
 • Site Haritası önyükleme
 • Lazyload

WP Rocket için fiyatlandırma yılda 49 $ ‘dan başlıyor. Bu planla, bir site için bir yıllık destek ve güncelleme alabilirsiniz. Birden fazla siteniz veya blogunuz varsa, Artı planını 99 ABD Doları için de seçebilirsiniz.

UpdraftPlus

Daha önce de belirttiğimiz gibi, blog verilerinizin ve dosyalarınızın korunduğundan emin olmak istersiniz. Güvenlik eklentileri riskinizi en aza indirmeye yardımcı olabilirken, hiçbir site yüzde 100 güvenli değildir. Bir sunucu çökmesi, güvenlik ihlali, uyumluluk sorunu veya başka bir şey nedeniyle, sitenize bir şey olması durumunda, geri yüklemek için blogunuzun bir yedeğine sahip olduğunuzu bilmek yardımcı olur.

İki milyondan fazla aktif kurulumla UpdraftPlus, en popüler WordPress yedekleme eklentilerinden biridir. UpdraftPlus ile blogunuzun yedeğini oluşturabilir ve güvenle buluta veya yerel olarak bilgisayarınıza depolayabilirsiniz. Yedeklerinizi planlayabilir veya istek üzerine gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sitenin tamamını yedekleyebilir veya belirli dosyaları seçebilirsiniz.

UpdraftPlus’ın özellikleri arasında:

 • Manuel ve otomatik yedeklemeler
 • Uzak depolama seçenekleri (Google Drive, Dropbox, Amazon S3 vb.)
 • Şifreli veritabanı yedekleri
 • Yedek raporlar
 • Restorasyon ve transfer

Bu özelliklerden bazılarını kullanmanıza izin veren ücretsiz bir sürüm var. Ancak, yedeklemelerin önemi düşünüldüğünde, premium plana 70 ABD doları yükseltmenizi öneririz. Sonuçta, huzur için bir fiyat koyamazsınız.

MonsterInsights

Bloglar için en iyi WordPress eklentilerinden bazıları, kitlenizin davranışları hakkında daha derin bilgiler edinmenizi sağlayan eklentilerdir. Blogunuzun trafiğini izlemek, ziyaretçilerinizi daha iyi anlama fırsatı sunar.

Analytics araçları, daha bilinçli pazarlama kararları almak için kullanabileceğiniz anlamlı bilgiler sunar. Örneğin, içeriğinizi uyarlamak, etkileşimi ve dönüşümleri artırmanıza yardımcı olabilir.

Blog trafiğinizi izlemek için MonsterInsights eklentisini kullanmanızı öneririz.MonsterInsights, ziyaretçi trafiğinde en üst düzeyde kalmanız için bir yol sunan Google Analytics gösterge tablosu eklentisidir. Bir dizi bilgi üzerinde gerçek zamanlı istatistikler sağlar.

Bunlardan bazıları:

 • Kitlenizin kullandığı cihazlar
 • Dönüşüm oranları ve gelir raporları
 • Yaş ve cinsiyet dahil olmak üzere kitle demografisi
 • Sayfa görüntüleme sayısı, oturum süresi ve hemen çıkma oranları
 • Evrensel izleme
 • Sayfa düzeyinde analiz
 • Satış ortağı bağlantısı ve reklam izleme

Başka bir avantajı, bu listeye dahil ettiğimiz blogcular için WP Forms ve Yoast SEO gibi diğer zorunlu WordPress eklentileriyle kolayca entegre edebilmenizdir. MonsterInsights’ı ücretsiz olarak indirebilir ve Google Analytics hesabınıza da bağlayabilirsiniz.

MonsterInsights eklentisi tarafından sunulan özelliklerden tam olarak yararlanmak istiyorsanız, premium bir plana geçmeyi düşünebilirsiniz. Planlar yılda 99 $ ‘dan başlıyor.