Beyaz Sayfa Hataları Nasıl Çözülür?

WordPress’in beyaz ekranı en yaygın WordPress hatalarından biridir. Aynı zamanda en sinir bozucu olanlardan biridir çünkü hata mesajı yoktur ve WordPress kilitli kalır. Beyaz ekran ile başka bir sorun bazen web sitenizin sadece belirli bir bölümünü etkiliyor olmasıdır.


Örneğin, WordPress admin alanı içindeki beyaz ölüm ekranını sitede her şey yolunda giderken görebilirsiniz. Diğer durumlarda, yalnızca belirli bir gönderide görebilirsiniz; oysa diğer her şey iyi sonuç verir. Bu yazıda, WordPress’in beyaz ekranını nasıl çözeceğinizi farklı çözümlere bakarak göstereceğiz.

WordPress’te Neden Beyaz Ekranı Görüyorsunuz?

Beyaz ekranı gördüğünüzde, web sitenizdeki bir komut dosyasının hafıza sınırını aştığı anlamına gelir. Tepki vermeyen komut dosyası, ya WordPress barındırma sunucunuz tarafından öldürülür ya da zaman aşımına uğrar. Bu nedenle gerçek bir hata mesajı oluşturulmaz ve düz beyaz bir ekran görürsünüz.

Bu hata, sitenize yüklenen kötü kodlanmış bir tema veya eklenti nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bazende sunucusal hatalardan dolayı olabilir. Beyaz ekran hatasına çok farklı şeyler neden olabileceğinden, düzeltmek için yöntemsel sorun giderme gerektirir.

Sorun başka sitelerde varmı?

Aynı barındırma hesabında yüklü başka WordPress siteleriniz varsa, sorunun diğer sitelerde de olup olmadığını kontrol ederek başlamak istersiniz. Öyleyse, bu, WordPress barındırma hizmetinizde bir sorun olduğunu gösteren güçlü bir göstergedir. Bu, hizmetlerini etkileyen geçici bir sorun olabilir ve daha fazla yardım için desteklerine ulaşmanız gerekir. Öte yandan, sorun yalnızca bir web sitesiyle veya o sitenin belirli bir kısmıyla oluyorsa, sorunun o web sitesiyle ilgili olduğunu biliyorsunuzdur.

WordPress Kurtarma Modunda Beyaz Ekran Hatasını Düzeltme

Beyaz ekrana bir WordPress eklentisi veya teması neden olmuşsa, WordPress onu yakalayabilir. WordPress 5.2’de sunulan yeni önemli hata koruma özelliği bazen hatayı yakalayabilir, bu nedenle beyaz bir ekran göremeyebilirsiniz. Bunun yerine, sitenin teknik sorunlar yaşadığını belirten bir mesaj göreceksiniz.

Ayrıca, yönetici e-posta adresinizde ‘Sitenizin Teknik Sorunu Var’ konulu bir e-posta mesajı alırsınız. Bu e-posta mesajı, hataya neden olan eklentiyi gösterir ve ayrıca özel bir bağlantı içerir. Bu bağlantı, WordPress kurtarma moduna giriş yapmanızı ve hatalı eklentiyi devre dışı bırakmanızı sağlar. Bununla birlikte, e-posta veya kurtarma modu seçeneği olmayan düz beyaz ölüm ekranını görüyorsanız, hatayı el ile düzeltmeniz gerekir.

Bellek Sınırını Artırma

Genelde, bu hata, bir komut dosyasının belleğini tüketmesi ve ortasında bırakması nedeniyle oluşur. Bunu düzeltmek için, WordPress için mevcut olan PHP belleğini arttırmanız gerekir. Bu, komut dosyasının yapması gereken işi bitirmek için daha fazla bellek kullanmasına izin verecektir.

Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırakma

Bellek sınırını arttırmanın bir yardımı olmadıysa veya 256M veya 512M gibi bir yüksek bellek sınırınız varsa, sorun gidermeye başlamanız gerekir.

Bu sorunu giderme deneyimizde, sorunun belirli bir eklenti veya bir tema ile olduğunu varsayarak devam edelim ve tüm eklentileri devre dışı bırakalım. WordPress yönetici alanına hala erişebiliyorsanız, Eklentiler »Yüklü Eklentiler sayfasına gidebilirsiniz. Tüm kurulu eklentileri seçin ve ardından ‘Toplu İşlemler’ açılır listesinden ‘Devre Dışı Bırak’ı seçin.

Ancak, WordPress yönetici alanına erişiminiz yoksa, tüm eklentileri FTP yoluyla devre dışı bırakmanız gerekir. Eklentiler klasörüne sağ tıklamanız ve sonra yeniden adlandırmayı seçmeniz gerekir. WordPress, tüm eklentileri yüklemek için “plugins” adlı bir klasör arar. Klasörü bulamadığında, tüm eklentileri devre dışı bırakır. Bu sorunu çözerse, sorunun altına inmek için bir seferde bir eklentiyi etkinleştirin. Soruna neden olan eklentiyi bulduğunuzda, onu bir alternatifle değiştirebilir veya sorunu eklenti yazarlarına bildirebilirsiniz.

Temayı Varsayılan Bir Temayla Değiştirin

Eklenti adımları sorunu çözmezse, mevcut temanızı varsayılan temayla değiştirmeyi denemelisiniz.

İlk önce web sitenize bir FTP istemcisi kullanarak bağlanın ve wp-content/themes/ klasörüne gidin. Sitenizdeki tüm yüklü temaları içerir. Mevcut WordPress temanızı seçmek için sağ tıklayın ve yedek olarak bilgisayarınıza indirin.

Şimdi, web sitenize yüklenen (Twenty Eighteen veya Twenty Nineteen) gibi varsayılan bir WordPress temanız varsa, WordPress otomatik olarak varsayılan tema olarak kullanmaya başlayacaktır. Bununla birlikte, yüklü bir temanız yoksa, FTP kullanarak elle yüklemeniz gerekir. Bu sorunu çözerse, temanızın functions.php dosyasına bakmalısınız. Dosyanın altında fazladan boşluk varsa, bunları kaldırmanız gerekir ve bu da sorunu giderir. Temanızın functions.php dosyasında kodlanmamış bir işlev kullanıyorsanız, bu durum beyaz ekran hatasına de neden olabilir. Temanızın yeni bir kopyasını kaynağından indirmeyi ve ardından yüklemeyi düşünün.

WordPress’te Hataları Yakalamak için Hata Ayıklama Modunu Etkinleştirme

Şimdiye kadar hiçbir şey yardımcı olmadıysa, bir sonraki adım WordPress’te hata ayıklamayı açmaktır. Bu, ne tür hataların çıktı alındığını görmenizi sağlar. Basitçe, aşağıdaki kodu wp-config.php dosyasına ekleyin.

define ('WP_DEBUG', true);
define ('WP_DEBUG_LOG', true);

Bunu ekledikten sonra, boş ekranda artık hatalar, uyarılar ve bildirimler olacaktır. Bunlar, kök nedenini belirlemenize yardımcı olabilir. Herhangi bir hata görmüyorsanız, hata ayıklama günlüğünü kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bir FTP istemcisi kullanarak web sitenizdeki wp-content klasörünü ziyaret etmeniz yeterlidir. Orada tüm hataların, bildirimlerin ve uyarıların bir kaydını içeren yeni bir debug.log dosyası bulacaksınız.

WordPress Önbelleğini Temizle

Bazen, arka uç erişiminiz olabilir, ancak sitenin ön tarafı beyaz ekrana sahiptir. Bu bir önbellek eklentisi nedeniyle olabilir. Önbelleğini boşaltmanız yeterli olabilir.