Bear App, iOS için WordPress Yayın Entegrasyonu Ekledi

Uzun yıllar boyunca, Bear App kullanıcıları WordPress’te yayınlama olanağını istemekteydiler artık o entegrasyon geldi. Bear App, 2017 yılında Apple Tasarım Ödülü’nü almış bir not alma uygulamasıdır.

İnsanlar, not almaktan kitaplar için bölümler yazmaya kadar her şey için Bear’i kullanırlar. Birçok kullanıcı, diğer platformlarda yayınlamayı planladıkları bloglara taslaklar yazmak için de bu uygulamaya güvenmektedir. Bu genellikle, özellikle içeriğe dahil medya veya HTML olduğunda, içeriği kopyalamak ve yapıştırmak için birden fazla adım gerektirir.

İki yıl önce, uygulamanın yaratıcıları yapılacaklar listesinde WordPress yayın entegrasyonu eklemişti, ancak bu henüz bir öncelik değildi. WordPress API’leri ile kendi yayınlama araçlarını uygulamakta isteksizdiler ve harici uygulamalara dayanacak bir çözümü tercih ettiler.

Son birkaç yılda işler değişti, çünkü yazma uygulamaları daha rekabetçi kalmak için yayınlama yetenekleriyle bir bağlantı sağlama konusunda daha fazla baskıya sahipler. WordPress’in pazar payı, ilk 10 milyon web sitesinin % 33’ü olarak tahmin edilmekte.

Bu hafta açık kaynaklı WordPress mobil uygulamalarını sürdüren WordPress.com ve Bear, kullanıcıların iOS’ta WordPress bloglarına not yayınlamalarına izin veren bir çözüm üzerinde işbirliği yaptıklarını duyurdu. Hem Bear hem de WordPress uygulamalarında yapılan son güncellemeler, kullanıcıların nottaki paylaşım simgesini tıklatmasını ve WordPress’in bir seçenek olarak açılmasını görmesini sağlıyor. İçerik, biçimlendirmeler, başlıklar, listeler, linkler ve medya ile paylaşılıyor.

Bunun gibi açık bir standardın kullanılması, diğer platformların kendi entegrasyonlarını oluşturmak için diğer geliştiricilerin üzerine inşa etmelerini sağlar. Ayrıca, Bear uygulama ekibinin birden fazla platformun API’lerinde yapılan tüm değişikliklerden haberdar olmak zorunda kalmamasını sağlar.

Yeni WordPress yayın entegrasyonu, hem kendi kendine barındırılan hem de WordPress.com siteleri dahil olmak üzere iOS için WordPress mobil uygulamasında bulunan herhangi bir site ile çalışır. Blog yazısı başlığının otomatik olarak doldurulması için Notes bir H1 etiketi ile başlamalıdır. Bear App kullanıcıları, her iki uygulamayı da bu hafta yayınlanan en son sürümlere güncelledikten hemen sonra WordPress’te yayınlamaya başlayabilir.