bbPress 2.6 Yayınlandı

John James Jacoby, bbPress 2.6 sürümünü yayınlandığını bir yazı ile duyurdu. Ancak duyuru, aynı gün gelen WordPress 5.3 güncellemesinden dolayı gölgede kaldı.

bbPress, forumları güçlendirmek için resmi bir WordPress projesidir. 28 Aralık 2004 tarihinde, Matt Mullenweg tarafından bağımsız bir proje olarak başlatıldı. İlk dönemlerinde, WordPress topluluğu içinde basit bir forum çözümü olarak popülerdi. 2011’de bbPress 2.0, lider geliştirici Jacoby ile birlikte WordPress eklentisi olarak yeniden canlandırıldı.

BbPress ekibi öncelikle neredeyse hiç gönüllü olmadan dört yarı zamanlı katılımcıdan oluşmaktaydı. Stephen Edgar, Brandon Allen ve Sergey Biryukov, 2.6 sürümündeki Jacoby dışındaki temel geliştiricilerdir.

Katkıda bulunanlar, 2.6 sürümünün güncellenmesi lie geçen yıl boyunca 1.737 kod sorunu 420 açık talebi çözdüler. Yeni sürüm yüzlerce hata düzeltmesi ve iyileştirme ile birlikte geliyor. Özellikleri forum bazlı moderasyon, forum içeriğini içeri aktarmak için yeni platformlar ve Engagements API’sini içeriyor.

Yeni Engagements API, kullanıcı kimliklerini, forumlar, konular, yanıtlar ve konu etiketleri gibi bbPress’teki çeşitli içerik türlerine bağlamakta. Bu, kullanıcılar ve forumlarda etkileşime girdikleri herhangi bir içerik arasında bir tür ilişki sistemi olarak çalışır. BbPress’in önceki sürümlerinde, bu verilerin tamamı kullanıcı meta verileri tablosunda tutuluyordu.

Forum bazlı denetleme, forumlar için önemli bir özelliktir, ancak bbPress’teki eksik öğelerden biri olmuştur. Yeni özellik, kullanıcı kimliklerini forum kimliklerini bağlamak için Engagements API’sinden yararlanır. Bu da site sahiplerinin bireysel forumlar için moderatörler oluşturmalarına izin veriyor. Bu özellik, kullanıcılara global moderasyon gücü sağlayan bbPress’teki mevcut “moderatör” rolünün aksine çalışır.

Neden 6 Yıllık Bekleme?

BbPress’in ölü olup olmadığını merak etmiş olabilirsiniz. Son küçük sürüm, takımın 2.5.14 versiyonunu yayınladığı 2017 yılında oldu. Aynı yıl, bbPress 2.6 üçüncü betaya yöneldi ve hatta birkaç yayınlanma tarihi vardı.

Jacoby, “2.6 beta veya RC hakkında çok fazla geri bildirim yoktu ve Sandhills Development’daki rolüme yeni geçmiştim” diye durumu özetliyor. “BbPress ile iyi bir iş yapıp yapmadığımı bilmediğimden, insanların yaşamlarını doğrudan etkileyebileceğim bir iş yapmaya odaklanmanın daha iyi olduğuna karar verdim.”

Jacoby, potansiyel olarak hatalı bir 2.6’yı piyasaya sürmek ve o sırada destek yükünü almak istemedi. Bunu yapmak, yeni işindeki sorumluluklarına müdahale ederdi.

Peki neden sürümler arasında bu kadar uzun bir bekleyiş? Büyük olasılıkla, Twitter duyurusunun birkaç düzine beğeniden daha az ve daha az retweet alması bir işaret olabilir. Projeyle ilgili çok fazla topluluk katılımı yok. Bunun yanısıra, bbPress ekibi son iki yıldır sosyal medyada veya projenin resmi blogunda aktif değildi.

Topluluk katılımının olmamasına rağmen, bbPress şu anda 300.000’den fazla siteye kurulu. Forumlarda WordPress.org, WordPress.com, CSS-Tricks ve diğer büyük topluluklarda çalışmakta. Bununla birlikte, çoğu yerden bbPress projesine gönderilen fazla yardım yoktur.

Jacoby, “WordPress.org’da bbPress, çok karmaşık bir bulmacanın yalnızca bir parçası ve her şey çoğunlukla bakım modunda.” dedi. “Forumlar ekibi forumların ihtiyaçlarına odaklanır ve meta ekibi kodun korunmasına yardımcı olur, ancak WordPress katkıda bulunmayı daha kolay ve daha faydalı hale getirdi; bu yüzden katılımcılar WordPress çekirdeğine dahil oldu ve nadiren arkasına baktı. ”

BbPress 2.x’i bağımsız köklerinden bir WordPress eklentisine geçirmenin arkasındaki fikir, daha büyük WordPress topluluğunun devreye girmesinin daha kolay olacağı yönündeydi. Jacoby, katkıların önceden eklenti döneminden bu yana geliştiğini ancak yeterince yardımcı olmadığını söyledi.

BbPress’in en büyük sorunlarından biri kaynak eksikliğidir. Eklenti için ticari bir unsur yoktur ve hiçbir büyük şirket projeye tam zamanlı olarak çalışacak birine fon sağlamamaktadır.