Automattic’in Yeni Eklentisi Jetpack Boost Yayınlandı

Jetpack ekibi, web sitesi sahiplerinin performansına ve SEO endişelerine hitap eden Jetpack Boost adlı yeni bir eklentiyi sessizce test ediyor. Sürüm 1.0, Mart ayında son ön sürümün çıkmasından bir ay sonra bugün yayınlandı.

Boost, Jetpack markası altında ayrı bir eklentidir ve Jetpack çekirdeğinin çalışmasını gerektirmez. İlk versiyon, üç performans modülünü bir araya getirir:

  • Load Critical CSS: Çzellikle mobil cihazlardaki ziyaretçiler için içeriği daha hızlı görüntülemek üzere ana sayfa, gönderiler ve sayfalar için optimize edilmiş stiller oluşturur.
  • Defer Non-Essential Javascript: Bazı görevleri sayfa yüklendikten sonra taşır, böylece görünür öğeler daha hızlı yüklenir.
  • Lazy Image Loading: Ziyaretçi görüntüyü kaydırırken resimleri yükler.

Eklenti yüklendikten sonra kullanıcılar modülleri açıp kapatabilir. Sitenin CSS’sini optimize etmek uzun bir süreç olabilir, ancak bir ilerleme çubuğu gösterir ve bitmeden sayfadan ayrılmaya çalıştığınızda sizi uyarır. Jetpack Boost, ilk yüklendiğinde bir başlangıç ​​puanı görüntüler ve optimizasyonlar uygulandıktan sonra güncellenir.

Projede çalışan otomattik mühendisi Nauris Pūķis, eklentinin yaratılmasının bir nedeninin kullanıcıların “Web Vitals’larını geliştirmelerine ve web’i daha iyi bir yer haline getirmelerine” yardımcı olmak olduğunu söyledi.

Google Arama, Mayıs 2021’de sıralama sinyallerine Sayfa Deneyimi ekleyecek ve WordPress sitelerinin alabilecekleri tüm yardıma ihtiyacı var. Sayfa Deneyimi, bir web sitesinin Temel Web Vitals ölçümleriyle ölçülür, ancak bu puanların bazı teknik bilgiler ve sorun giderme olmadan iyileştirilmesi kolay değildir.

Jetpack’in halihazırda pek çok farklı, çeşitli özellik içermesine rağmen, Automattic, Boost modüllerini ayrı bir eklentiye koymayı seçti.

Pūķis, “Jetpack Boost’un performansa odaklanan ve ana Jetpack eklentisini kullanmak istemeyenler de dahil olmak üzere herkesin kullanımına açtığı bir yaşam sürmesini istiyoruz” dedi.

Eklenti, Jetpack çekirdeği ile aynı modüler yapı ile oluşturuldu, böylece kullanıcılar kullanmak istemedikleri modülleri kolayca devre dışı bırakabilirler. Bu, web sitesi sahiplerinin halihazırda kullanıyor olabileceği diğer performans veya önbelleğe alma eklentileriyle uyumluluğu sağlamak için yararlıdır.

1.0 sürümündeki özellikler, Automattic’in Jetpack Boost planlarının sadece başlangıcıdır. Proje, Jetpack çekirdeğinin performansla ilgili bazı işlevlerini bile taşıyabilecek tam gelişmiş bir performans eklentisi olma yolunda ilerliyor gibi görünüyor.