Automattic Tumblr’ı Satın Aldı

Automattic uzun zamandır rakip bir şirket olan Tumblr’ı açıklanmayan bir miktara satın aldı. Yahoo’nun Tumblr’ı 1.1 milyar dolara satın almasından yalnızca altı yıl sonra, şirketin, 2017’de Yahoo’yu aldığı zaman Tumblr’ı dolaylı olarak satın alan Verizon’dan uygun bir miktara edindiği söyleniyor.

Automattic CEO’su Matt Mullenweg devralımın finansal anlaşmaları hakkında yorum yapmaktan kaçındı, ancak Axios’a tanıdık bir kaynak anlaşmanın 20 milyon $’dan daha az olduğunu belirtiyor.

Tumblr Automattic’in ürün kullanıcıları ve kazandığı çalışanlar açısından en büyük satın alması olarak tarihe geçti. Mikroblog ve sosyal ağ sitesi şu anda 475,1 milyon blog içeriyor. Tumblr’ın toplam 200 çalışanı, Automattic’e geçiş yapacak.

Mullenweg, WordPress ile arka planını yeniden tasarlamayı da içeren Tumblr’ın geleceği için kısa bir yol haritası belirledi:

  • Altyapıyı Verizon’dan dışarı taşıma
  • Hem WP.com hem de Tumblr’da aynı API’leri destekleme
  • WP olacak şekilde altyapıyı değiştirme

Mullenweg, “WordPress, Tumblr.com da dahil olmak üzere hemen hemen her şeye güç sağlayan açık kaynaklı bir web işletim sistemidir, ancak aynı zamanda büyük bir mülk olması da biraz zaman alacaktır” dedi.

Automattic şu anda Tumblr deneyimini değiştirme planları yapmıyor. Mullenweg, Tumblr mobil uygulamasının WordPress uygulamasından 20 kat daha fazla günlük üyelik kazandığını söyledi. “Son birkaç yılda başlatabilecekleri şey konusunda oldukça kısıtlı olmasına rağmen, inanılmaz derecede iyi çalışıyor” diye ekledi.