Automattic, Tek Sayfalı Web Siteleri Oluşturmak İçin Boş Tema Yayınladı

Automattic Pazartesi günü WordPress.com’da Blank Canvas temasını duyurdu. Amaç, son kullanıcıların “hakkımda” veya ürün açılış sayfası gibi tek sayfalık web siteleri oluşturmasına izin vermektir.

Blank Canvas, Automattic’in Tema Ekibinin başlangıç olarak kullandığı Seedlet’in bir alt temasıdır. Bir örnek, yakın zamanda yayınlanan Spearhead alt temasıdır. Ayrıca, son Yirmi Yirmi Bir varsayılan WordPress temasının temel çalışmasını da sağladı. Tek sayfalık temalar yeni bir şey değil. Tema oluşturucuları bunları yıllardır çeşitli şekillerde yayınlamaktadır.

“Son zamanlarda blok kalıpları üzerinde çalışıyoruz ve her gün karşılaştığımız tek sayfalık web sitelerinin çoğunun – bağlantı koleksiyonları, haber bülteni kayıtları vb. – temelde basit blok kalıpları olduğu ortaya çıktı. ” temanın baş geliştiricisi Kjell Reigstad dedi. “Durum böyleyken, WordPress bu tür tek sayfalı sitelere oldukça kolay bir şekilde güç verebilmeli gibi görünüyordu.”

WordPress, tek sayfalık sitelerin çoğu için ideal bir platform değildir. Bunu yapmak, bir veritabanı kurmayı, yazılımı kurmayı ve her şeyi güncel tutmayı içerir. Yönetici arayüzü bu tür sitelere pek uygun değildir çünkü WordPress bir içerik yönetim sistemidir. Ortalama bir kullanıcının bunu en ucuz paylaşımlı barındırmada bile yapmanın zorluğundan geçmesi için çok az avantaj var.

Bununla birlikte, WordPress.com gibi başka birinin yönetimdek tüm zorluklarını ortadan kaldırdığı bir ağınız varsa ve size bir kuruşa mal olmadığında, WordPress aniden daha mantıklı hale geliyor. Bu tür siteler için ideal bir platform haline gelir.

Jason Schuller, geçmişte Leeflets ile bunu başardı. O zamandan beri, o ve Philip Kurth bu fikri daha da ileri götürdüler ve tek bir WordPress kurulumundan birden çok tek sayfalı açılış sitesi oluşturma konseptine dayanan WP Landing Kit’i başlattılar.

Bazı açılardan Blank Canvas, Tam Site Düzenlemesine bir bakış sunar. Neredeyse bir atlama veya gelecek şeylerin küçük ama sınırlı bir önizlemesidir. Tema, tüm tasarım sürecini tek bir sayfaya ve tek bir düzenleyiciye yerleştirir. Sonunda, bu tüm web sitesine genişletilecektir.

Reigstad, “Bunun hakkında düşünmenin harika bir yolu olduğunu düşünüyorum” dedi. “Tam Site Düzenleme yakında geliyor, ancak bu arada, Blank Canvas Gutenberg ile eskisinden biraz daha fazlasını yapmanıza olanak tanıyor.”

Temaya bariz bir nedenden ötürü Blank Canvas deniyor. Demo sayfası, altbilgi mesajı içeren boş bir ekrandır. Buradaki fikir, son kullanıcının ana sayfasını veya tek sayfalık bir web sitesi olması durumunda sitenin tamamını blok düzenleyici aracılığıyla tasarlamasıdır.

Bir başlangıç ​​noktasına ihtiyaç duyanlar için tema altı blok desenle paketlenmiş olarak gelir:

  • Hakkımda
  • Bağlantılar
  • Davetiye
  • Bölünmüş ekran
  • Kart
  • E-posta kayıdı

Kendi kendine barındırılan WordPress kullanıcıları da temayı yükleyebilir. Şu anda tema dizini için inceleme bekliyor, ancak yakın zamanda onaylanacaktır. Test yapanlar için, başlık ve sloganı özelleştirici aracılığıyla devre dışı bıraktığınızdan emin olun, böylece ön uçta görünmezler. Bu, temayı amaçlandığı gibi kullanmak istediğinizi varsayar. Aynı zamanda daha geleneksel bir tema olarak çalışacaktır çünkü Seedlet ana teması gerekli tüm özellikleri kapsamaktadır.