Automattic Basın Sayfasını Güncelledi

Geçtiğimiz hafta, Automattic’in pazarlama ekibi WordPress.org ve WordPress.com arasındaki çok yıllık marka karmaşasını engellemeye yönelik olumlu bir adım attı.

Şirketin basın sayfası, Automattic hakkında yazan gazetecilere yönelik bir bildirim ile güncellendi:

Automattic, açık kaynak WordPress yazılımının barındırılan bir sürümü olan güvenlik, hız ve destek için ek özelliklere sahip WordPress.com’un sahibi ve işletmecisidir. Lütfen ürün ismimize referans verirken “.com” ekleyin.

WordPress, dünya çapında binlerce bağımsız katılımcı tarafından yazılan, sürdürülen ve desteklenen açık kaynaklı bir yazılımdır. Automattic, WordPress açık kaynak projesine önemli bir katkıda bulunuyor. WordPress açık kaynak projesine katkıda bulunmak isterseniz, make.wordpress.org adresinden daha fazla bilgi edinin.

Bu güncelleştirme, LinkedIn’de yakın zamanda Human Made’da dijital pazarlamacı olarak çalışan Caspar Hübinger ve WordPress.com CMO Monica Ohara arasında gerçekleşen bir konuşma ile gerçekleştirildi. Hübinger, Matt Mullenweg’in Automattic’te uzaktan çalışma için bir evangelist olarak yer aldığı yeni bir New York Times makalesindeki yanlışlıktan bahsetti. O zamandan beri düzeltilen makale, Automtic’i “dijital yayıncılık platformu WordPress’i çalıştıran” olarak yanlış bağlamıştı.

Bu tür hatalar, WordPress ekosistemine aşina olmayan yayınlarda oldukça sık, ancak anlaşılabilir. Ancak, bu hatalar genellikle medyada ortaya çıktıklarında proje topluluğundan güçlü bir tepki uyandırmakta.

Birkaç yıl önce Hübinger, açık kaynak projesi olan WordPress ve WordPress.com arasındaki karışıklığı netleştirmek için bir web sitesi oluşturmuştu. Post Status’un ayrıca WordPress.org ve Automattic’in ürünleri arasındaki farkı açıklayan bir kaynak sayfası var, ancak bu tür harici kaynaklar hiçbir zaman çok fazla fark yaratmadı.

Yıllardır insanlar, Automattic’in uzun süredir devam eden karışıklığı önlemek için WordPress.com’u yeniden adlandırıp adlandırmayacağını tahmin etmeye çalışıyordu. Birçoğu bunun asla olmayacağına inanıyor, çünkü şirket şüphesiz ürünlerini WordPress’in isim tanımasına sıkıca bağlamaktan yararlanıyor. Ohara, büyük markalaşma değişikliklerinin ufukta olup olmadığı hakkında yorum yapmayı reddetti.

“WordPress ekosistemiyle rekabet etmeye çalışmadığımızı söyleyeceğim,” dedi Ohara. “Genel ekosistemin büyümesine yardımcı olmak istiyoruz ve toplumla yakın çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

Automattic’in basın sayfasındaki bu küçük ama önemli değişiklik, Hübinger’in sürekli savunuculuk çabalarının doğrudan sonucudur. Gelecekteki tüm medya hatalarını ortadan kaldırmayabilir, ancak birisinin dinlediğini gösteren olumlu bir gelişmedir.