Automattic, Alex Mills’in Eklentilerini Devraldı

Automattic, şirket içindeki bir ekibin Alex Mills’in eklentilerini devralacağını, geliştirme ve desteklerini sürdüreceğini açıkladı. Web’de ayrıca Viper007Bond olarak da bilinen Mills, lösemi ile bir savaştıktan sonra Şubat 2019’da vefat eden bir WordPress çekirdek katılımcısı ve üretken bir eklenti geliştiricisiydi.

Geçtiğimiz yıllarda Mills, WordPress.org’da barındırılan kırktan fazla eklentinin baş yazarı ve katkıcısıydı. Mevcut koleksiyonun en popüler eklentilerinin 17 tanesi geri dönüyor gibi görünüyor. WP Tally’in istatistiklerine göre, bu 17 eklentinin 138.665.603 kümülatif indirme sayısı ve 5 üzerinden 4,55 kümülatif değerlendirme puanı var.

Mills, bu yıl başlarında veda yazısında “Eklentilerimin tümü açık kaynak olduğundan, WordPress topluluğunda saygın yazarlar tarafından geliştirilme konusunda özgürler. Eklentiler, herhangi bir profesyonel sürüm veya ekli para kazanma çabası olmadan ücretsizdir.” şeklinde yazmıştı.

Regenerate Thumbnails, bir milyondan fazla WordPress sitesinde etkindir ve Ocak 2019’da 10 milyon indirme kilometre taşını geçmiştir.

Regenerate Thumbnails eklentisinin kalıcı popülaritesi, Mills’in geleceğe yönelik eklentileri yazma taahhüdünün bir kanıtıdır. 2008 yılında bir müşterinin sorununu çözmek için küçük bir eklenti olarak başlayan şey, farklı görüntü boyutlarına sahip temalar arasında geçiş yapan milyonlarca WordPress kullanıcısı için hızla vazgeçilmez bir yardımcı oldu. Yeni küçük resim boyutları oluşturmakta hiçbir zaman kendi senaryolarını yazamayan kullanıcılar için Mills’in eklentisi, eklenti geliştiricilerin ortak bir sorunu çözen kod yazıp paylaşırken yapabilecekleri önemli katkıları örnekleyen zaman kazandıran bir sihir parçasıydı.