Astra Teması Askıya Alındı

Temalar Ekibi, bir milyon aktif yüklemeyi aşan ilk varsayılan olmayan WordPress teması olduktan sadece birkaç hafta sonra Astra’yı resmi tema dizininden askıya aldı.

Nedeni: tema, dizinin bağlı kuruluş bağlantılarındaki yasağını delmesi. Tema o zamandan beri eski haline getirildi ancak popüler temalar listesinden çıkarıldı.

Temalar Ekibi ilk beş haftalık bir askıya alma kararı verdikten sonra, hikaye hafta sonu boyunca ve yeni haftanın başlangıcına kadar çeşitli kanallarda gelişmeye devam etti. Temanın arkasındaki şirket olan Brainstorm Force, temanın yalnızca üçüncü taraf eklentilerin yönlendirme kimliklerini filtrelemesi nedeniyle satış ortağı bağlantı kuralını ihlal etmediğini savundu. Eklentiler teknik olarak bağlantıları sağlıyordu. Şirket ayrıca ilk ihlal olduğu için yumuşaklık istedi.

İlk tartışmadan bu yana, Temalar Ekibi, popüler temalar listesinden çıkarırken temayı eski haline getirdi. Amaç, mevcut kullanıcıların güncellemelere erişmeye devam etmelerini sağlamak. Ekip ayrıca, ilk incelemede kaçan altıncı ihlal bulduktan sonra bir hafta daha ceza ekledi. Astra şimdi toplam altı hafta boyunca listeden kaldırılacak.

Astra, popüler bir temanın yıllar içinde askıya alındığı ilk şey değil. Temanın iş modeli WordPress.org’dan gelen trafiğe dayanıyorsa, bu yüksek profilli askıya alma işlemleri binlerce dolarlık gelir kaybına yol açabilir. 2017 yılında, Zerif Lite temasının beş aylık bir askıya alınması, yaratıcılarına gelirlerinde %63’lük bir düşüş sağladı. Zerif Lite’ın kullanıcı sayısı, Astra’nın mevcut toplamının yaklaşık üçte biri kadardı.

Sonuçların görülmesi biraz zaman alacak olsa da listeden çıkarılması büyük olasılıkla Brainstorm Force’un gelirini azaltacaktır. Şirket, temalarının profesyonel bir versiyonunu satıyor. Birçok tema şirketinin kullandığı ortak bir freemium modelidir.