Artık Çalışmayan ve Değiştirmeniz Gereken SEO Yöntemleri

Arama motoru optimizasyonu teknolojisi çok fazla değişiklik geçirdi ve takip etmesi zor olacak kadar hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Sonuç olarak, sizi Google’ın ilk sayfasında gösterme şansını arttırmak için kullanılan yöntemlerin bir kısmı artık bunu yapamıyor. Ayrıca, yaptığınız şeyin aslında sitenizi yardım etmekten daha fazla zarar verdiğini bile bilmiyor olabilirsiniz.

Bu türden senaryolardan kaçınmak için, bu yazıda artık çalışmayan ama insanları hala meşgul olan bir dizi SEO yöntemine bakacağız. Bunlar ya tamamen etkisiz olan ya da aslında arama motorlarının sizi cezalandırmasına neden olacak eski SEO yöntemleridir. Sadece ne olduklarını değil aynı zamanda bunun yerine ne yapmanız gerektiğinide paylaşacağız.


1. Kullanıcı Katılımı Yerine Anahtar Kelimelere Odaklanmak

Anahtar kelimeler, SEO’nun en önemli bölümlerinden biridir. Arama motorlarına içeriğinizin neyle ilgili olduğunu gösterir, böylece sizi doğru arama terimleri için sıralayabilirler.

Önemleri nedeniyle, bazı kişilerin sayfalarının başlığına veya meta açıklamalarına olabildiğince çok anahtar kelime yapıştırmaya çalıştıkları anlaşılmaktadır. Sonuçta, aynı anda birkaç anahtar kelimeyi hedeflediğiniz anlamına gelir, değil mi?

Bu, yüzeyde sağlam bir düşünce olsa da, böyle bir şeyin başka ne yaptığını biliyor musunuz? Sitenizi kabataslak görünmesini sağlıyor. Bir e-posta adresine sahip olacak kadar bilgisi olan ve spamler hakkında herhangi bir deneyimi olan hiç kimse bunu tıklamaz. Ve bu büyük bir problem.

Bunun nedeni, kullanıcıların sitenizle nasıl etkileşimde bulunduklarının SEO’da giderek daha fazla önem kazanmasıdır. Google, kullanıcının katılımını izlemeye ve bu bilgileri sıralama sayfaları için kullanmaya doğru büyük bir adım atıyor. Bu, Google RankBrain’in hizmetinin temeli ve üçüncü en önemli sıralama faktörü olarak gösterilmekte.

Sonuç olarak, bir mucize ile Google’ın ilk sayfasına girmiş olsanız bile, kullanıcı etkileşimi eksikliğiniz zaman içinde geri düşmenize neden olacaktır. Yani, bu kesinlikle artık işe yaramaz SEO taktikleri biridir.

Daha İyi Bir Yaklaşım

Anahtar kelime oyununu oynamak yerine, kullanıcılara hitap etmek daha doğru bir yoldur. Nasıl yani? Arama örümceklerini memnun etmek yerine, insanların tıklamalarını çekmeye odaklanarak. Bu, örneğin, metin yazarlığına bakmak ve tıklama oranını nasıl artıracağınız anlamına gelir.


2. Tam Eşlemeli Etki Alanlarını Kullanma (EMD)

Tam eşleme alanları, etki alanı adınıza hedeflemeye çalıştığınız tam bir anahtar kelime öbeği eklediğinizdedir. Bu gibi bir şey olabilir:

  • pizzarestorantiankara . com
  • ailelericinenuygunhizmet . com
  • kucukevlericinuygunklima . com

Bu, eskiden normal, markalı bir alandan daha kolay sıralamanıza izin verdiğinden hızla yükselen popüler bir teknikti. Ayrıca, tam ifadeleri hedefleyen bir mikrosite oluşturmak için de harika bir yoldu.

Ancak, bunun çalıştığı zamanlar çoktan geride kaldı. Aslında, 2012’de Google, tam olarak bu tür web sitelerin arama sıralarında indirgemeyi hedefleyen bir algoritma güncellemesi yaptığını duyurdu.

Bu, tam eşleşme alan adlarının artık işe yaramadığını söylemek değil tabiikide. Ancak, tüm anahtar kelimelerin sayfa başlıklarınızda olması gibi, bu uygulamayla spam ve güvenilmez olma riski çok daha yüksektir. Bu, daha az insanın sitenizi tıklayıp ziyaret edeceği anlamına gelir. Bunun arama sıralamalarınız için neden sorunlu olduğunu yukarıda görmüştük.

Yine de, durum böyle olmasa bile, bazı eski siteleri kesin anahtar ifadeler için denemek ve sıralamak için bu eski SEO tekniğini kullanmak hala iyi bir fikir değildir. Sizi bir kerede birden fazla site oluşturmanız ve sadece çabanızı değil aynı zamanda edineceğiniz bağlantıları bölmeniz gereken bir konuma getirir.

Daha İyi Bir Yaklaşım

Yukarıdakilerin yerine, neden tüm çalışmalarınızı tek, kesin bir etki alanına sokmuyorsunuz? Bu, kaynaklarınızı tek bir yere odaklamanıza ve birden fazla web sitesine yaymak yerine bir site için tüm bağlantıları kazanmanıza olanak tanır. Bu size daha fazla yetki verir ve bu da içeriğinizin bir bütün olarak faydalanmasını sağlar.

Ayrıca, Nijeryalı prensleri tarafından imzalanan e-postaları gönderecek biri gibi görünmeyip tanınabilir bir marka oluşturmanızı çok daha kolaylaştırır. Bu şekilde, müşterilerinizi rakiplerinize göndermek yerine, güven kazanma konusunda daha iyi bir şansa sahip olacaksınız.3. İçeriğinize Meta Anahtar Kelimeler Ekleme

Başlık etiketleri ve meta açıklamaları gibi, meta anahtar kelimeler de web içeriğine ekleyebileceğiniz bilgi parçalarıdır. Ziyaretçiler onları görmeyecek olsa da, arama motorları tarafından toplanacak ve onlara sayfanızın içeriği hakkında ek bilgi vermeleri gerekmekte.

Meta anahtar kelimeler oldukça eskidir, 1995’ten beri kullanılmaktadırlar ve arama sıralaması üzerinde gerçek bir etkisi vardır. Ne yazık ki, insanlar daha fazla arama cümlesi için sıralama umuduyla kötüye kullanmaya başladığında sorunlu hale geldiler.

Sonuç olarak, hiçbir ciddi arama motoru artık meta kelimeleri sıralama algoritmalarında dikkate almamaktadır. Bunları hala doldurmanıza rağmen, bunu yapmak arama sonuçlarındaki durumunuz için hiçbir şey yapmaz.

Daha İyi Bir Yaklaşım

Eski verilere yatırım yapmak yerine, gerçekten önemli olan şeylere konsantre olmak daha iyi olacaktır. Bunlardan ikisi, Yoast SEO veya All In One Seo Pack gibi SEO eklentileriyle doldurabileceğiniz başlık etiketi ve meta açıklamasıdır.

Buna ek olarak, WordPress’in kategoriler ve etiketler gibi yerleşik taksonomilerini kullanabilirsiniz. Bunlar, sitenizi hem ziyaretçiler hem de arama motorları için düzenlemeye yardımcı olur. İkincisi, sitenizin ne hakkında olduğunu, özellikle site URL’sinde görünüyorlarsa bu iyi bir göstergedir.

Tüm bunlar, sitenizi sıralarken arama motorlarının gerçekten dikkate alacağı bilgilerdir.


4. Yorum Spamı Yapmak

Spam yorumların ne olduğunu bilmiyorsanız, bunlar değerli bilgilerden yoksun, tartışmaya hiçbir katkısı olmayan ve tek amacı yorumcunun kendi sitesine bir bağlantı oluşturmak olan yorumlardır.

Bir zamanlar, bu aslında sitenize geri bağlantılar oluşturmak için meşru bir yoluydu. Ancak, bugün artık birkaç nedenden dolayı işe yaramayan SEO taktiklerinden biri haline gelmiştir.

Öncelikle, özellikle WordPress eklentileri biçiminde spam yorumlarını önlemenin birçok yolu vardır. Herhangi bir profesyonel web sitesi, işe yaramaz yorumların asla gün ışığını görmemesini sağlamak için bunları ve manuel önlemleri kullanır. Yani, eğer spam yapıyorsanız tek yaptığınız iş yükünüzü artırmak.

Ek olarak, yorumlarınız bunu yapsa bile, artık kaliteli herhangi bir WordPress teması otomatik olarak içinde bulunan bağlantılara rel =”nofollow” özelliğini ekliyor. Sonuç olarak, arama motorları bunları sıralı sinyaller olarak görmezden geliyor ve sonuç olarak, hiçbir şey elde edemiyorsunuz.

Sahip olduğunuz tek umut, istemeyen bazı insan ziyaretçilerin sitenizi tıklayacağıdır. Bununla birlikte, çoğu insanın spam’e karşı duyarlılığıyla, bu pek olası değildir. Artı, bunun gerçekten sinir bozucu olduğunu söylemiş miydik?

Daha İyi Bir Yaklaşım

İnternetin tartışmasız ne olduğu ile ilgilenmek yerine, neden insanlar gerçekten bağlantı kurmak istedikleri yüksek kaliteli, benzersiz ve ilginç içerikler yaratmıyorlar? Başkaları için değer yaratırsanız ve onlar beğenirse, bir şey yapmak zorunda kalmadan sizi bir backlink vermek için mutlu olabilirler. Hedeflenen bağlantı kurma çabalarıyla birleştirildiğinde, sıralamanızı geliştirmek için harika bir yoldur.

Sitenize gelen trafiği artırmak için yorumları kullanmak isterseniz, bunu yapmanın daha iyi yolları vardır. Birincisi, sektörünüzdeki alakalı blogları araştırın ve yayınlarının altında ilgili ve yardımcı katkılar bıraktığınızdan emin olun. Bunu yaparsanız, diğer okuyucuların sitenizi kontrol etmek için profilinizdeki bağlantıyı tıklamaları daha olasıdır. Bedava trafik!

Buna ek olarak, web sitesi sahipleri de aynısını yapabilir ve gelecekte sizinle bağlantı kurmayı düşünebilir. Eğer buna değecek bir şey ürettiyseniz tabii.


5. Link ve Makale Dizinlerini Kullanmak

Dizinler, eskiden içerikleri keşfetmenin bir yoluydu. İlgilendiğiniz şeyleri bulabilmeniz için web sitelerini sınıflandırırlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, daha iyi arama sıralaması için web sitelerine olan bağlantıları artırmanın bir yolu olarak çok popüler hale geldiler.

Makale dizinleride aynı hikaye. Bunlar, değerli bilgileri bir izleyici ile paylaşmanıza ve bu süreçte bağlantılar ve trafik kazanmanıza olanak sağlamak için kuruldu. Bununla birlikte, çok fazla değer sağlamayan kalitesiz yazılar için kısa sürede bir çöplüğe dönüştüler.

Bu nedenle, günümüzde arama motorları her iki türü de yaygın olarak göz ardı etmektedir. Onları bağlantı kurma planınızın bir parçası yaparsanız, bu aslında sizi cezalandırır.

Daha İyi Bir Yaklaşım

Bu eski SEO formunun çözümü hemen hemen yorum spam’larıyla aynıdır, başkalarının gerçekten bağlantı vermek istediği içerikleri oluşturun ve yayınlayın. Bu şekilde okuıyucularınıza ve kendinize bir iyilik yapın.

Bunun yanı sıra, bazı endüstrilerde hala bazı yüksek kaliteli, küratörlük dizinleri bulabilirsiniz. Bu sizin için geçerliyse, kendinizi burada öne çıkarmak için bir anlam ifade edebilir.


Arama motoru optimizasyonunun değişmekte olduğu tempo ile, en son gelişmelerden haberdar olmak her zaman kolay değildir. Artık çalışmayan veya daha da kötüsü sitenize zarar verecek SEO taktiklerini kullanmaya devam ederseniz, bu bir sorun olabilir.

Şimdiye kadar, en önemli SEO tekniği şudur: Ziyaretçileriniz için değer yaratan içeriğe sahip kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturun. Bunu yapabiliyorsanız, arama motorları dikkatinizi çekecek ve çabalarınız için sizi ödüllendirecektir. Tabii ki, bunun içine giren bir çok şey var, ama özünde temel budur.