Advanced Custom Fields 5.8.0 Çıktı

Özel Gutenberg blok türlerini geliştirmek için yeni bir PHP tabanlı çerçeve ile Advanced Custom Fields 5.8.0 6 aylık çalışma sonucunda yayınlandı. ACF Blokları Ekim 2018’de, WordPress’in Block API’sını kullanmak için gereken JavaScript’i öğrenmeye nasıl ayak uyduracaklarını bilmeyen birçok geliştiricinin mutlu eden bir haber olarak duyrulmuştu.

ACF’nin yaratıcısı Elliot Condon, Gutenberg’in WordPress 5.0’a dahil edilmesin en önemli eleştirmenlerden biriydi. Geliştiriciler, ACF tarafından oluşturulan özel meta kutularının hala uyumlu olup olmayacağından endişe duyuyorlardı. ACF ekibi, eklentinin mümkün olduğu kadar Gutenberg Kullanıcı Arabirimine entegre edilmesini sağlamaya çalıştı ve geliştiricilerin özel bloklar oluşturmak için PHP kullanmasına izin verecek bir acf_register_block () işlevi açıkladı.

Yeni ACF Blokları eklentisi, Advanced Custom Fields Pro’nun üzerine inşa edilmiş ve herhangi bir JavaScript bilgisi gerektirmiyor. Özel alanlarla bütünleşir, böylece geliştiriciler özel çözümler oluşturabilir. ACF blokları bir PHP şablon dosyası veya blokları düzenlerken çıkış HTML ve canlı önizlemelerinin tam kontrolünü sağlayan bir geri çağırma işlevi kullanılarak oluşturulur. Ayrıca, WordPress çekirdeği ile yerel uyumluluğu koruyorlar, yani “Gutenberg” ve “yeniden kullanılabilir bloklar” gibi tüm Gutenberg özellikleri beklendiği gibi çalışıyor.