24 Ekim’de Web’de Facebook ve Instagram OEmbed Kesilecek

Olağanüstü derecede rahatsız edici bir API değişikliğinde, Facebook ve Instagram, 24 Ekim’de kimliği doğrulanmamış oEmbed desteğini bırakarak milyonlarca web sitesinde içeriği bozacak. Değişiklik, kullanıcıları bağlantıları oEmbed aracılığıyla yerleştirmeye devam etmek için bir geliştirici hesabıyla bir uygulama kimliği oluşturmaya zorlayacak.

2008 yılında, oEmbed spesifikasyonundaki ortak çalışanlardan biri olan Leah Culver, bunun “bir URL’ye dayalı yerleştirme kodunu almak için açık bir web API standardı” olarak oluşturulduğunu söyledi. OEmbed bağlantılarını kullanmak için kimlik doğrulama talep etmek, amaçlanan amacının ihlali gibi görünüyor. On yıldan fazla bir süredir oEmbed, kullanıcıların herhangi bir koda dokunmak zorunda kalmadan web siteleri ve sosyal ağlar arasında medyayı kolayca paylaşmasını mümkün kılmıştır. Sosyal ağın hızla ilerleyen zaman çizelgesine gömülebilecek yayınlar için yeni kitleler açan gelişen, bağlantılı bir web paylaşımı manzarasının temelini oluşturur.

Daha güvenli bir duvarla çevrili sistem arayışında olan Facebook, artık tüm yayıncıların daha önce basit URL’ler aracılığıyla erişilebilen içeriği yerleştirmek için geliştirici uygulama kimlik bilgilerini almasını isteyecek. Birçok kullanıcı, artık Facebook ve Instagram bağlantılarını geçmişte yapabildikleri gibi yerleştiremediklerini anladıklarında, anlaşılır şekilde hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bazıları bir Facebook uygulaması kurma engelini aşmak için motive olmayacak ve ekran görüntülerini yayınlamaya veya içeriği tamamen çıkarmaya başvurabilir. Teknik olmayan kullanıcılar tarafından bu kadar yaygın olarak kullanılan bir özellik, aniden geliştirici kimlik bilgilerinin arkasına kilitlenmemelidir.

WordPress, Facebook ve Instagram oEmbed Sağlayıcılarını Kaldıracak

Facebook’un API değişikliğine yanıt olarak WordPress, Facebook’u gelecek bir çekirdek sürümde bir oEmbed sağlayıcısı olarak kaldıracak. Bu, birçok içeriği – bazı durumlarda uzun yıllar süren gönderileri – bozacak ve kullanıcıların bir yedek eklenti yüklemesini gerektirecektir. WordPress eklenti geliştiricisi Ayesh Karunaratne, Facebook ve Instagram içerik yerleştirme için desteği geri getiren oEmbed Plus adlı yeni bir eklenti oluşturdu. Kullanıcılara, Facebook geliştirici uygulama kimlik bilgilerini ayarlama sürecinde rehberlik eder.

Gutenberg eklentisini kullananlar için Facebook ve Instagram blokları, yarının 9.0 sürümünün bir parçası olarak kaldırıldı. oEmbed bağlantıları, Facebook’un API değişikliği yürürlüğe girene kadar çalışmaya devam edecek.

İleride, yayıncıların içeriklerine sosyal medya bağlantılarını nasıl eklediklerini yeniden incelemeleri gerekecek. Hulu, son 11 yıldır WordPress’te bir oEmbed sağlayıcısı olarak mevcut olduktan sonra kısa süre önce oEmbed desteğini bıraktı. Facebook ve Instagram gibi büyük oyuncular açık web API’lerini terk etme konusunda davayı takip ettikçe, web giderek daha parçalı bir şekilde büyüyor. Facebook’un yaklaşan API değişikliği, web sitesi sahiplerinin artık içeriklerini güncellemediği durumlarda yol boyunca kaybolan küçük gömülü geçmiş parçalarıyla birlikte milyonlarca bozuk yerleştirme bırakacak.