10up Klasik Yazılardan Blok Sisteme Geçiş Eklentisini Yayınladı

10up, klasik yazıları bloklara dönüştürmek için bir WordPress eklentisi olan Convert to Blocks’u resmen duyurdu. Amaç, alandaki diğer seçeneklerin yüklerini ortadan kaldırırken kullanıcılara eski içerik için güvenli bir geçiş yolu sağlamak.

Çoğu dönüştürme seçeneği, gönderileri toplu olarak veya kullanıcının bir düğmeyi tıklaması gibi manuel bir işlemle dönüştürür. Toplu dönüştürücüler büyük ölçekte sorunlu olabilir çünkü kullanıcıların her gönderinin bloklara dönüştürülmesinin başarısını kontrol etmenin güvenilir bir yolu yoktur. Elbette, kullanıcılar bu gönderileri tek tek kontrol edebilir, ancak birkaç düzineden fazla gönderi ile uğraşırken bu pratik değildir.

Toplu dönüştürücüler de bunu bir veritabanı yedeklemesiyle bağlantılı olarak yapılır. Sadece güvenli tarafta olmak için büyük miktarda içeriği bir kerede değiştirirken bunu yapmak mantıklıdır.

10up baş web mühendisi Darshan Sawardekar durumu “Üçüncü bir yol için bir alan gördük – editörlerin Klasik bloklara tökezlemesini ve bunları nasıl dönüştüreceğini bilmeye ihtiyaç duymasını ortadan kaldıran, aynı zamanda içeriğin değiştirilmesi gerekene kadar içerik dönüşümünü durduran bir çözüm” şeklinde açıklıyor.

“Bloklara Dönüştürme fikri burada devreye girdi. Riski azaltmak ve içerik haritalamayı iyileştirmek için yaratıcı bir mühendislik çözümü olarak başladı. Başarısı, başkalarının WordPress blok düzenleyicisine güvenli içerik geçişlerini kolaylaştırmasına yardımcı olmak için eklentinin geliştirilmesine ve herkese açık olarak yayınlanmasına ilham verdi. “

10up’un çözümü biraz orta yol. Bir gönderiyi yalnızca kullanıcı onun için düzenleme ekranına girdiğinde dönüştürür. Bu noktadan sonra, kullanıcı dönüşümün doğru görünüp görünmediğini kontrol edebilir, ortaya çıkan sorunları çözebilir ve gönderiyi kaydedebilir.

Esasen, manuel adım olmadan WordPress’teki varsayılan bloklara dönüştür seçenekleriyle aynı şekilde çalışır. Birçok kullanıcı için bu ideal çözümdür. Klasik içerik, her zaman ön uçta olduğu gibi çalıştığından, gönderiyi düzenleme ihtiyacı ortaya çıkmadıkça dönüştürmek gereksizdir.

Bloklara Dönüştür, gönderileri yönet ekranına “Düzenleyici” adlı yeni bir sütun da ekler. Gönderi içeriğinin blok veya klasik düzenleyici ile oluşturulup oluşturulmadığını listeler ve kullanıcılara gönderileri tek tek kontrol etmeden bir bakışta bir görünüm sağlar.

Diğer eklentiler gibi, Bloklara Dönüştür, mükemmel olmayan bir çözüm olan temel dönüştürme özelliğini kullanır. Gönderinin içeriğine bağlı olarak, dönüştürme bazen bir hata verebilir. Bu nedenle toplu çözümler genellikle sorunludur. Bu eklenti ile kullanıcılar bir yazıyı düzenledikten hemen sonra bir sorun olup olmadığını öğrenecekler.

Site Footer